Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Zmiana ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne

Zmiana ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne


Obrazek użytkownika Martynian Szreder

By Martynian Szreder - Posted on 16 Lipiec 2014

Witam!

Jak niektórzy pewnie już wiedzą właśnie została uchwalona zmiana ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne.

Ciekaw jestem Waszych wniosków i komentarzy, ja podzielę się może kilkoma moimi.

W zmianie ustawy nie było by pewnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nagle i bez jakichkolwiek wyraźnych powodów i przyczyn wzrosły nawet kilkunastokrotnie opłaty za udostępnianie danych z państwowego zasobu geodezyjnego kartograficznego. I tak oto przykładowo wskazując, wypis z ewidencji gruntów i budynków, który do tej pory kosztował 12 zł za pierwszą działkę i 6 za każdą następną, teraz kosztuje 50zł za każdą, uproszczony wypis z ewidencji gruntów i budynków, który do tej pory kosztował 3,60 zł, teraz będzie kosztował 50 zł każdą działkę,wypis i wyrys z operatu ewidencyjnego, który do tej pory kosztował 120 zł za pierwszą działkę i 12 zł za każdą następną, teraz będzie kosztował 150 zł za każdą... itd. Niebywałe.

W przypadku jakiejkolwiek inwestycji wymagającej decyzji administracyjnych i zezwoleń każdorazowo należy dołączyć do wniosku wypisy i wyrysy (nie tylko dla działek objętych planowaną inwestycją, ale też dla działek bezpośrednio graniczących z terenem inwestycji) czasami nawet w liczbie kilkudziesięciu, w zależności od konfiguracji i wielkości nieruchomości oraz liczby działek sąsiednich. W przypadku inwestycji liniowych tych działek są nierzadko nawet setki, podobnie jak w przypadku składania wniosków o decyzje środowiskowe dla inwestycji, których oddziaływanie obejmuje znaczne obszary.

Koszty np. kilkudziesięciu wypisów i wyrysów jak łatwo obliczyć sięgają już tysięcy złotych. W ten oto sposób nasi "kochani" posłowie zafundowali przeciętnemu Kowalskiemu nie małą "daninę publiczną", bo i nie rzadko stanowiącą parokrotność jego miesięcznych zarobków (!), a czasami nawet projektów budowlanych danych inwestycji...

Żeby było ciekawiej, zlikwidowano opłaty za udostępnianie danych z zasobów, z których praktycznie nikt nie korzysta i w których ruch jest bliski zeru, (a co za tym idzie również dochody) tj. m.in. z państwowego rejestru granic, rejestru obiektów ogólnogeograficznych oraz rejestru nazw geograficznych i modeli terenu. Czy zlikwidowano to w trosce o portfele podatników? Śmiem wątpić, dochód z tych zasobów i tak był znikomy więc opłaty zlikwidowano ażeby móc teraz powiedzieć, że "ustawa likwiduje opłaty i jest korzystna" (o czym dumnie obwieszcza strona KPRM), na co jak widzę, część mediów już się niestety nabrała, nie zadając sobie trudu szczegółowej analizy tematu.

A na koniec pozwolę sobie zacytować wypowiedź posła PO, Marka Wojtkowskiego, popierającego nowelizację: "Zmiana przepisów zagwarantuje na pewno zwiększenie wiarygodności, efektywności i jakości usług administracji geodezyjnej i kartograficznej dla obywateli, ale także dla przedsiębiorców i państwa"... Szkoda tylko, że pan poseł nie wspomniał, że przy okazji "wydrenuje" portfele inwestorów i obywateli.

Nadzieją już chyba tyko (jak to często bywa) Trybunał Konstytucyjny, który z pewnością te chore zasady, uchwalone zresztą w ostatniej chwili (czemu mnie to nie dziwi?), uchyli.

Ciekawe też jak ma się to do art. 14 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej?

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

W zasadzie to mnie nawet już to nie dziwi. Reszty nie dodam - bo musiałbym "zejść" na problematykę polityczną ;)

pzdr

Obrazek użytkownika p.m.

Ale mało tego, że opłaty są jakie są... To po zmianach czas oczekiwania nadane to 2 tygodnie... Co kiedyś ograniczało się do 2/3 dni...Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.