Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Zmiana sposobu użytkowania

Zmiana sposobu użytkowania


Obrazek użytkownika bM

By bM - Posted on 08 Wrzesień 2014

Witam dostałem ciężką wz do opracowania i chcialbym poznać opinie osób, które również na co dzien się z tym zmagają. A mianowicie mam wydać wz na zmianę sposobu użytkowania budynku (obecna funkcja mieszkalno-biurowa)na schronisko dla bezdomnych. W tytule jest również słowo przebudowa oraz rozbudowa stąd wz musi być. Problem pojawia się, że samo postepowanie wstepne trwało pół roku bowiem kilkadziesiąt osób z okolicy łącznie z radnym dzielnicowym wnosi sprzeciw. Położenie budynku problematyczne: z jednej strony zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, z drugiej strony zabudowa produkcyjna. I na dobitkę budynek przylega do innego budynku, który w sumie stanowi całość ale jest ewidencyjnie wydzielony i ma osobne KW. Dostałem z "góry" info na wydanie odmownej tylko w moim odczuciu za bardzo nie mam podstaw ku temu bowiem przy przebudowie nie ma tworzenia nowej zabudowy stąd zgodnie z Niewiadomskim nie ma podstaw do stosowania art.61 ust.1. W sumie nawet jeśli są podstawy bo jest słowo "rozbudowa" to jest to funkcja zblizona do mieszkalnej i zbieżna z obecną funkcja i otaczającą. Pytanie czy da się ją pogodzić z istniejącą jest pytaniem bez odpowiedzi choć protest mieszkańców mówi, jasno że nie.Tym się mam podeprzeć? Miasto każe mi się powołać na art.7 KPA ale wg mnie to słabe uzasadnienie, nie przejdzie w SKO i czy wogóle można na KPA się powołać przy odmownej decyzji? Czy ktoś wydawal wz na cos podobnego lub zna jakieś ciekawe wyroki sądowe. Mile widziane jakieś porady. Czas mnie nagli a nie chce się zakopać...
Z innej beczki chcialem zapytać jak w waszych regionach organy podchodzą do przebudowy i zmiany sposobu uzytkowanie "części obiektu" na inna funkcję? W moim powiecie nie żądają na to wz podpierając się art.50 ust.2. W tym fakcie widzę światełko w tunelu dla siebie w ww. sprawie.

Obrazek użytkownika Piotr Ha

Kto jest wnioskodawcą tej inwestycji, bo rozumiem że nie miasto? Jakaś NGO czy może Powiat? Kto jest właścicielem nieruchomości?
Jeśli miasto nie chce tej inwestycji, to niech przystąpią do MPZP - co prawda pewnie nie uda się go uchwalić, ale przynajmniej temat się odwlecze. Warunkami będzie trudno się wykręcić od tej inwestycji - schronisko to co najwyżej naciągana funkcja usługowa, a taką zdaje się masz w okolicy. Cokolwiek napiszesz, to i tak Cię SKO "rozstrzela".....

Obrazek użytkownika lodzman

Jeżeli we wniosku inwestor napisał "rozbudowa" to wz muszą być wydane. W przypadku samej "przebudowy" nie występują zmiany w zakresie funkcji i zewn. kształtu zabudowy dlatego w tym przypadku nie widziałbym podstaw do wydania wz. Sama "zmiana sposobu użytkowania" już wymaga wz. W opisanym przez Ciebie przypadku mamy do czynienia z budynkiem zamieszkania zbiorowego, który moim zdaniem podobnie jak hotel stanowi funkcję usługową. Jeżeli w sądziedztwie inwestycji nie ma żadnych usług - są to podstawy do wydania decyzji odmownej. Zabudową produkcyjną nie możemu tu się posiłkować. Problem występowania usług trzeba jednak dobrze przeanalizować. Jeżeli "ta sama droga publiczna" jest długa i gdzieś na jej końcu będzie jakiś sklepik (chociaż nie jest pokazany na załączonej mapie) będzie to punkt zaczepienia przy odwołaniu inwestora. Również zabudowa produkcyjna może posiadać elementy usług (np. sklep firmowy).

Obrazek użytkownika bM

więc MPZP nie wchodzi w grę. Wiem, że mnie rozstrzelają:). Cokolwiek bym nie napisał i tak będzie źle. W sąsiedztwie są funkcje usługowe gdyż przedmiotowa droga jest bardzo długa i znajdzie się sklepik miejscowy czy przy zabudowie produkcyjnej własnie kończą salon firmowy. Więc chyba tylko zostają mi relacje społeczno-gospodarcze przy ładzie przestrzennym i mocno naciagane teorie spiskowe

Obrazek użytkownika Izka

Z góry przepraszam, że w twoim wątku i nie na temat, ale tutaj zauważyłam aktywność. Mam nadzieję,że Cię jednak nie rozstrzelali :-) Mam prośbę, szukałam wszędzie, ale jak się jest laikiem to wujek Google nie pomoże :-)
W planie zagospodarowania przestrzennego działka jest opisana:
1. Ustalenia funkcjonalne: przeznaczenie terenu: usługi

1) usługi administracji – urząd pocztowy,

2) handel detaliczny,

3) dopuszcza się realizację wbudowanych pojedynczych lokali handlowych o powierzchni sprzedaży do 200 m2 każdy,
Czy brak zapisu w punktach 1-3 wyrazu usługi oznacza,że mogę na takiej działce usługi świadczyć zgodnie z przeznaczeniem terenu ( jako dzierżawca), czy brak takiego zapisu oznacza zakaz świadczenia usług, czy też jest to w tym przypadku interpretacja urzędnika.
I drugie pytanie czy pkt.1 usługi administracji-urząd pocztowy jest zapisem zgodnym z przepisami jeżeli ( działka należy do Poczty) świadczone są tam inne usługi (np.przesyłki kurierskie), a zapis ogranicza się do usług administracji. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Obrazek użytkownika bM

wklej dokladnie zapis planu bo takie wklejanie wątkami wyrwanymi z planu jest trudne do interpretacji lub podeślij link do tekstu planu (prv mail znajdziesz na stronie blacharnia Miejska)

Obrazek użytkownika Tymon

zazwyczaj przebudowa występuje łącznie z ze zmianą sposobu użytkowania i nie prawdą jest że nie ustala się dla tego typu inwestycji wzetek, tym bardziej jak się przy okazji zmiany sposobu zmieniają się też warunki sanitarne ( to z prawa budowlanego), poza tym przy zmianie sposobu użytkowania zmienia się czasami sposób zagospodarowania terenu przy budynku (miejsca postojowe dojazdy itp). Jeżeli chodzi o twój problem to negat można zawsze stworzyć nawet z niczego bo takie mamy prawo :) Moze to sprawa polityczna, bo zbliżają się wybory a władza nie chce podłożyć się ludności która protestuje to odmówi warunków zabudowy a SKO to uwali i to ono będzie te złe, a potem gmina wyda bo musi. Mam nadzieję że masz świadomość jakim trybikiem jestes w tej machinie:)walnij najlepiej ten negat, zgaś lampkę i idź spać, po co się stresować i psuć sobie wzrok w LEXsie.
pozdrawiam

Obrazek użytkownika bM

sprawy znalazło swój finał. Po głebokich analizach i również waszych wypowiedziach postanowiłem nie być trybikiem w rękach władzy jak to napisał kolega powyżej i znalazlem sposób jak uciec spod toporu kata. A mianowicie. Zacząłem od dogłebnej analizy terenu i długiej rozmowy z wnioskodawcą, który wyjaśnił mi zawiłość sąsiedzkiej niedoli. Potem wizyta w wydziale miejscowej architektury. Szybka rozmowa z urzędnikiem i rozwiązanie gotowe. Wz jest nie potrzebna. Jak to powiecie? Wystarczy trochę pokombinować z nazewnictwem przedmiotu inwestycji i z przebudowy wraz ze zmianą sposobu uzytkowania robi sie nam przebudowa z częściową zmianą sposobu użytkowania. Zamieniamy istniejącą funkcję biurową obiektu na administracyjno-socjalną i robimy zmianę użytkowania części obiektu na budynek zamieszkania zbiorowego (w domyśle funkcja usługowa z socjalem) i mamy podobieństwo funkcji. I wtedy art.50 ust.2 wchodzi nam jak znalazł, przynajmniej w moim mieście. Wnioskodawca wycofuje wniosek, a ja mam czyste sumienie i nie muszę pisać głupot w decyzji odmownej nie mając ku temu żadnych podstaw. Wilk syty i owca cała. Powiecie niemozliwe pewnie. Mozliwe. Kilka miesięcy taki przekręt zrobił u nas nowootwarty market, ktory ku memu zaskoczeniu otworzył się w miejscu byłej hurtowni narzędzi rzemieślniczych. BEZ WZ. Wystarczyło tylko podrążyć temat... i rozwiązanie samo się znalazło. Z happy endem:).

Obrazek użytkownika Piotr Ha

Wybacz, ale być może przez Pomroczność Jasną nie rozumiem jak się wykręciliście od tej wz-tki

Obrazek użytkownika bM

może źle napisałem. Starostwo uzna to co wyżej napisałem jako przebudowę, a nie jako zmianę sposobu użytkowania (niepotrzebnie wstawiłem słowo częściowa zmiana, powinna być częsciowa przebudowa...). Kwestia nazewnictwa istniejącego budynku i funkcji jaką on pełni. Wydziały Architektury często posiłkują się kategoriami obiektów wg PB i tutaj uznano, że skoro była funkcja administracyjno-socjalna to jest ona zbieżna z funkcją zamieszkania zbiorowego, a jako, że nie ruszam budynku jako całości to można uznać, że nie jest to zmiana spsobu użytkowania całego budynku. Zagmatwane wiem, ale u mnie przeszło.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.