Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej

Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej


Obrazek użytkownika lodzman

By lodzman - Posted on 02 Październik 2017

Mam do zaprojektowania budynek mieszkalny który z zgodnie z WZ musi być zlokalizowany w pierzei ulicy. Główne wejście do niego będzie zlokalizowane jednak w głębi działki (od tyłu budynku). Teren w głębi działki posiada wyższą rzędną wysokościową o około 60cm. Zgodnie z rozporządzeniem wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej mierzy się od poziomu terenu przed głównym wejściem do budynku. Naszły mnie wątpliwości czy w takiej sytuacji moje rozumowanie nie będzie zakwestionowane. Wysokość elewacji frontowej licząc od poziomu chodnika przekracza mi wartość określoną w WZ natomiast licząc od poziomu terenu przy głównym wejściu (z tyłu budynku) jest Ok. Dziękuję za ewentualne uwagi.

Obrazek użytkownika bM

Moim zdaniem urbanista ustalając wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej w pierzei miejskiej przede wszystkim kierował się frontem budynku od głównej ulicy i ja bym jako wysokość potraktował od poziomu terenu od frontu. Ta regułka czasem jest bez sensu. Poza tym część budynków w pierzei może mieć wejście główne od frontu i co wtedy. Zanim zaczniesz projektować proponuję wizytę u naczelnika wydziału, który będzie wydawał pozwolenie na budowę lub zmianę decyzji wz ewentualne jej doprecyzowanie jeśli nie ma w niej objaśnienia, co autor miał na myśli ustalając wysokość elewacji.

Obrazek użytkownika lodzman

Znalazłem wyrok WSA w Krakowie II SA/Kr 1743/14, w którym wskazano, cyt:

"Zwrócić należy uwagę, że w przepisie § 7 ust.2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz.U.2003.164.1588) sposób mierzenia tych wysokości określono inaczej: od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem do budynku. Ponieważ jednak organ budowlany jest związany ostateczną decyzją o warunkach zabudowy, pierwszeństwo przyznać należy zasadom określonym w decyzji o warunkach zabudowy. "

W sprawie dotyczącej tego orzeczenia w WZ wprost określono że wysokość górnej kraw.el.fr. należy mierzyć od średniego poziomu terenu przy elew. front. W mojej decyzji WZ podano jedynie wysokość elew. front. od... do... bez określenia od którego punktu mierzyć. Moim zdaniem mam duże szanse na przyjęcie poziomu przy głównym wejściu do budynku czyli w głębi działki.
Mógłbym oczywiście pójść do naczelnika wydziału i poprosić o poradę ale przy negatywnej odpowiedzi będę miał spore problemy z przeróbkami. Raczej zbieram argumenty do ewentualnego odwołania.

Obrazek użytkownika bM

W takim razie powodzenia:)

Obrazek użytkownika lodzman

Dzięki :)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.