Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Wyroki sądów "poszerzające" obszar analizy decyzji

Wyroki sądów "poszerzające" obszar analizy decyzji


Obrazek użytkownika e_m

By e_m - Posted on 16 Sierpień 2015

Witam,

Dostałem do wykonania prostą decyzję o warunkach zabudowy - lokalizacja małego sklepu we wsi. Niby banał, jednak nie ma sąsiedztwa. Każda ze stron chcę lokalizacji tego sklepu - mieszkańcy, inwestor, władze gminy, więc nie chcę im stawać na drodze, tym bardziej, że sklep zajmie od dawna nieużytkowany budynek. Kiedyś przeglądając wyroki sądów natknąłem się na wyroki znacznie poszerzające obszar analizy oraz dopuszczający nową funkcję zabudowy, pomimo braku w sąsiedztwie. Dziś niestety nie mogę ich znaleźć. Jeżeli ktoś z Was zna takie wyroki prosiłbym o ich udostępnienie.

Z góry dziękuję :)

Obrazek użytkownika Tymon

Kontynuacja funkcji, o jakiej mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p., nie oznacza tożsamości, lecz umożliwia uzupełnianie funkcji istniejącej o zagospodarowanie uznawane za uzupełniające i nie wchodzące z nią w kolizję. Zarówno w sytuacji, gdy planowana inwestycja powtarza jeden z istniejących w obszarze analizowanym sposobów zagospodarowania, jak i w sytuacji, gdy stanowi uznawane uzupełnienie którejś z istniejących funkcji, dające się z nią pogodzić i z nią nie kolidujące, warunek kontynuacji funkcji jest spełniony. Nie jest wadliwy wniosek, że kontynuacja funkcji nie oznacza nakazu mechanicznego powielania istniejącej zabudowy, wystarczające jest, gdy nowa zabudowa nie koliduje z istniejącą w obszarze analizowanym.

cytat jednego z wielu wyroków Sądów Administracyjnych bo taka jest główna linia orzecznictwa jeżeli chodzi o sąsiedztwo usług nieuciążliwych i mieszkaniówki. Wejdz do LEXa i poprzeglądaj wyroki a potem powołaj się na wybrane, temat łatwy w uzasadnieniu.
pozdrawiam:)

Obrazek użytkownika s_b

W kilku wyrokach spotkałem się ze stanowiskiem, że jeśli zabudowa usługowa lokalizowana w sąsiedztwie czy to mieszkaniówki czy zabudowy zagrodowej będzie służyć świadczeniu usług przede wszystkim mieszkańcom sąsiedztwa to warunek o "dobrym sąsiedztwie" jest spełniony. A takimi inwestycjami może byś sklep spożywczy, lodziarnia, kiosk z gazetami, bar itp.... ale napewno nie będzie to inwestycja polegająca na budowie pensjonatu.

Obrazek użytkownika e_m

Dzięki za odpowiedzi. Wiedziałem, że są takie wyroki, ale jakoś nie udawało mi się ich znaleźć.
Swoją drogą - co byście zrobili, gdybyście wiedzieli, że nie ma sąsiedztwa, na te wyroki nie ma możliwości powołania się, ale władze gminy naciskają i "biorą" winę na siebie za wydanie decyzji zupełnie bez sąsiedztwa...Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.