Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej w mieście

Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej w mieście


Obrazek użytkownika czandar

By czandar - Posted on 07 Grudzień 2014

Witam

Posiadam działkę na terenie miasta ( klasa gruntu łąki trwałe III )
W styczniu 2014 został uchwalony MPZP, który przeznacza moje grunty pod zabudowę usługową. Złożyłem projekt budowlany w październiku i weryfikator projektu zakwestionował, że zmieniła się uchwała i muszę wyłączyć teren z produkcji rolnej.
Wykonałem operat wyłączenia i okazało się że koszt wyłączenia to blisko 10.000 rocznie.
Moje pytanie brzmi czy jest jakaś szansa żeby uniknąć to wyłączenie z produkcji rolnej skoro w MPZP mam zagospodarowanie działki jako teren usługowy.

Z góry dziękuje za pomoc,

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika maja g

Plan i wskazane przeznaczenie zapisane w planie umożliwia Panu wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Natomiast koszty wyłączenia to zupełnie oddzielna sprawa. Gdyby miał pan utrzymane przeznaczenie rolnicze w planie, w ogóle nie mógłby pan odrolnić tych terenów.

Obrazek użytkownika lodzman

Opłat nie nalicza się w przypadku zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej o pow. do 500m2 oraz wielorodzinnej do 200m2 na każdy lokal mieszkalny. Jeżeli uchwalony plan dopuszcza jakąś formę zabudowy mieszkaniowej poszedłbym w tym kierunku.

Obrazek użytkownika czandar

Forma zabudowy mieszkaniowej odpada gdyż mam przeznaczenie zabudowy mam pod formę usługową. Przed uchwaleniem MPZP miałem wydane warunki zabudowy pod budowę budynku handlowo - usługowego. Podjąłem decyzję o budowie sklepu pod wynajem, MPZP pozwalał mi na to gdy wchodził MPZP to nie wymagane było wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
Już na początku roku nawiązałem współprace z architektem, aby uzyskać pozwolenie na budowę, ale żyjemy w pięknym kraju zwanym Polską i tu nagle problemy ( kanalizacja deszczowa przewiduje jednie zbieranie wody z ulicy niezbędny operat wodno-prawny opóźnienie 2 miesiące, przez działkę przebiega gazociąg i operator dyktuje mi co ja mam robic na wlasnej działce, a to kabel TP za blisko parkingu itd ). W październiku składam projekt budowlany, a tu nagle dowiaduj się, że weszła ustawa, która wyłącza artykuł 5b i nagle trzeba zrobić operat wyłączenia z produkcji rolnej i tak poszli mi na rekę gdyż udało się wyłączyć pół działki ale koszt 10.000 rocznie całkowicie przekreśla opłacalność inwestycji, ale co zrobić projekt budowlany zapłacony, umowa z przyszłym najemcą podpisana.

Obrazek użytkownika lodzman

Nie mam w tym temacie wystarczającej wiedzy, ale jest coś takiego jak sprawdzenie klasyfikacji ziemi (wymagany gleboznawca) oraz zmiana klasyfikacji. Nie znam w tym przypadku procedury administracyjnej ale mógłby Pan w tym kierunku jeszcze spróbować. Trzeba zapytać w odpowiednim ośrodku geodezji i kartografii.

Obrazek użytkownika czandar

Dziękuje za podpowiedź spróbuje z tą zmianą klasyfikacji bo moja działka była systematycznie nawożona przez okres 10 lat, gdyż była w nizinie a sąsiedzi sporo się podnosili jak i również droga główna z którą sąsiaduje była przez okres 10 lat z 3 razy modernizowana została podniesiona z 80 cm do góry. Ziemia, która była nawożona na moją działkę to raczej kiepska glina więc może uda się przekwalifikować klasę gruntu.

Obrazek użytkownika Martynian Szreder

No niestety padł Pan "ofiarą" ostatniej nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych, w której "wprowadzono" obowiązek wyłączania gruntów z produkcji rolnej na terenach miast. Abstrahując od motywów tej nowelizacji oraz sposobu jej przeprowadzenia, z opłatami rocznymi niestety nie da się nic zrobić, nie obniża się ich o wartość gruntów. Być może ktoś zaskarży to do Trybunału, albo już to zrobił, a ten uchyli te przepisy, jednak to kwestia raczej dalszej przyszłości.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.