Jesteś tutajForums / GIS / Wpływ dyrektywy INSPIRE na planowanie przestrzenne

Wpływ dyrektywy INSPIRE na planowanie przestrzenne


Obrazek użytkownika Anna Kopyto

By Anna Kopyto - Posted on 30 maj 2011

Już od dłuższego czasu poruszany jest w mediach (i nie tylko) temat dyrektywy INSPIRE. Czy ktoś mógłby w przystępny sposób wytłumaczyć jaki ona będzie miała wpływ na planowanie przestrzenne?
Z góry dziękuję.

Tagi
Obrazek użytkownika Robert Lach

Spróbuję na to odpowiedzieć. Niestety nie moge tego zrobić szczegółowo dzisiaj. Studia Zaawansowanych Regionalnych Infrastruktur Danych Przestrzennych, najbardziej zaawansowanych Regionow w UE zostały przez nas (IGPIM/KPK PLAN4ALL) przekazane Marszałkom Województw podczas Konwentu Marszałków w dniu 11 marca 2011r.

Intencją Krajowego Punku Kontaktowego Projektu PLAN4ALL htp://www.plan4all.eu było i jeszcze jest - doprowadzenie do synergii dzialań pomiędzy Konsorcjum PLAN4ALL, organami rządu (GUGIK, Minister Infrastruktury, Minister Rozwoju Regionalnego), i samorządu ( 16 regionów, 308+ 65 powiatów oraz 2479 gmin).

Jest to jednak strasznie syzyfowa praca. Rząd długo spał i dopiero się budzi. Terminy konsultacji warstwy dla organizacji LMO i SDIC krajow członkowskich UE są dla Land-Use/Future Land-Use są w dniach 20 czerwca - koniec października 2011, a przygotowanie metadanych dokumentów planistyczych do 3 grudnia 2013.

Mamy w kraju ponad 35 000 miejscowych plansów zagospodarowania przestrzennego, ponad 660 000 decyzji o warunkach zabudowy wydanych w latach 2004-2010, duża liczbę pozwoleń na budowę, 16 planów zagospodarowania województw oraz Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego oraz KPZK 2030, który niestety tylko "naskórkowo: poruszają zagadnienia INSPIRE i GMES (od którego z kolei zależy uruchomienie spójnego z europejskim - monitoringu przestrzennego).

Jednym zdaniem :
DYREKTYWA INSPIRE ma przemożny wpływ na warsztat planistyczny i sposób, w jaki bedzie sie dokonywało planowanie przestrzenne w naszym kraju. W Unii Europejkiej juz zdefinowano tzw. krajowe profile metadanych planowania przestrzennego. w Polsce jeszcze NIE. Jednak w zależności od sposobu podejścia do niej przez całe środowisko zawodowe urbanistów i architektów, przez Krajową Izbę Urbanistów, przez Minsitrów i same gminy zależeć będzie jaka i kiedy wystąpi największa "fala" tego oddziaływania. Reszta jutro. pozdrawiam

Robert Lach, skype id : robert_j_lach

Obrazek użytkownika Anna Kopyto

Dziękuję za informacje, proszę o więcej:-)

Obrazek użytkownika Beata Stelmach-Fita

Potrzebna jest m. innymi budowa bazy danych "istniejącego zagospodarowania przestrzennego" spełniająca wytyczne specyfikacji technicznej Land Use (HILUCS itd.
Potrzebne są badania naukowe w tym zakresie aby kiedykolwiek taka baza powstała.

Plany w postaci wektorowej jeżeli miałyby być udostępniane na poziomie europejskim (od pewnego terminu) w przyszłości również będą musiały spełniać wytyczne ww. specyfikacji i zawierać analogiczne klasy obiektów, tj. spójne z klasyfikacją HILUCS.

http://www.kgpinsp.gik.pw.edu.pl/images/konferencja_pdf/Stelmach-Fita_Pu...

B.S.FitaNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.