Jesteś tutajForums / Pomoc dla inwestora / Warunki zabudowy

Warunki zabudowy


Obrazek użytkownika krzys241

By krzys241 - Posted on 08 Listopad 2016

Witam wszystkich, szanowni forumowicze zwracam się z prośbą o pomoc jak uzyskać warunki zabudowy dla III kl gruntu w ewidencji oznaczona jest jako Br-IIIa czyli siedlisko o powierzchni niecałe 12ar, dla terenu niema mpzp, natomiast jest uchwalone studium w którym moja działka oznaczona jest symbolem MN2 co nie wyklucza nowej zabudowy posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej oraz uzbrojona w niezbędne media, w chwili obecnej działka zabudowana jest trzema budynkami gospodarczymi i budynkiem mieszkalnym który nadaje się wyłącznie do rozbiórki gdyż remont tego budynku jest nie opłacalny oczywiście po zakończeniu budowy nowego. Po kilku wizytach w gminie nic szczególnego się nie dowiedziałem z wyjątkiem tego ze warunków nie dostanę ze wzgledu na ustawę o ochronie gruntów rolnych dodam iż rolnikiem nie jestem i te 12ar to wszystko co posiadam. Natomiast po rozmowie z panią w gminie, która mi poradziła abym wydzierżawił hektar ziemi od kogoś i że wtedy stanę się rolnikiem i będę mógł budować, ale już nie wytłumaczyła jak to wszystko zrobić i czy do wniosku dołączać tą umowę dzierżawy prośba o rozwiniecie tego tematu. Wz w normalnym trybie nie dostanę ponoć ze wzgledu na przepis o tak zwanej zwartej zabudowie i że nie ma pięciu budynków w odległości nie dalej jak 100m od mojej działki czy też domu. Te pięć budynków jest co parwda ale w lini prostej równolegle do drogi na odcinku ok 200m jak to przeważnie na wsi. Jeśli ktoś jest w stanie podpowiedzieć co i jak załatwić był bym wdzięczny.

Obrazek użytkownika Krzysiek

Sprawa jest nawet nieco bardziej skomplikowana. ;-)

Decyzję WZ to dostaniesz na zabudowę zagrodową, ale nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Wójt przy decyzji WZ stwierdza jedynie, po analizie Twojego wniosku, że jak już kiedyś będziesz rolnikiem, to planowanie przestrzenne nie widzi przeciwwskazań dla planowanej przez Ciebie inwestycji. Natomiast nie masz obowiązku być rolnikiem już w momencie składania wniosku, czy otrzymania prawomocnej decyzji. Jednak niestety jak złożysz w Starostwie wniosek o pozwolenia na budowę, gdzie załączysz decyzję WZ na zabudowę zagrodową, to Starosta ma obowiązek sprawdzić, czy rzeczywiście jesteś rolnikiem, czyli albo 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy i wykształcenie rolnicze, albo 5 lat w KRUSie (z tymi warunkami mogę coś pomieszać, bo piszę z pamięci).

Pani w Urzędzie Gminy może nie być świadoma, że tak jest, ale w razie czego wyprostować ją może SKO. ;-)

Warto jeszcze sprawdzić co dla tej działki było zapisane w starym (z lat 80-tych) Miejscowym Planie Ogólnym (MPO). Jeżeli tam szczęśliwie działka będzie przeznaczona pod zabudowę np. mieszkaniową jednorodzinna lub zagrodową (wtedy taki zapis był często stosowany), to decyzja WZ powinna być formalnością. Ale o to też musisz zapytać w miejscowym Urzędzie Gminy.

Obrazek użytkownika Michał Mandziuk

Warto zauważyć, że do takiego planu ogólnego musi być zgoda na zmianę przeznaczenia tych gruntów. Samo ustalenie w planie przeznaczenia pod zabudowę mieszkaniową nie wystarczy. Także faktycznie trzeba drążyć w urzędzie żeby przemaglowali stare dokumenty ;)

Obrazek użytkownika krzys241

Z tego co wiem w planie który wygasł 2004r działka była jako rolna ale to był mpzp, a zabudowana jest od co najmniej 60 lat. Pojadę do gminy jeszcze i zapatym o te ogólne plany . Byłem dzisiaj w gminnej pracowni archtektoniczno urbanistycznej czy jakoś tak, przedstawiłem pani mój problem i zapytałem czy jest jakaś szansa, pani wzięła mapke coś tam zmierzyła i mi powiedziała że pięć budynków jest i że na oko wszystko wygląda ok, powiedziala żebym złożył wniosek na budynek jednorodzinny a nie zabudowę zagrodową, zrobi dokładną analizę dzialki i bedzie wiadomo. Większość dokumentów już mam i teraz jeszcze pytanko bo w chili obecnej dzialka jest uzbrojona woda, prąd do starego budynku, czy musze dostarczać jakieś dokumenty ustalajace możliwość przyłączenia do tego nowego, czy poprostu zakreslic ze istniejace przebudowa.

Obrazek użytkownika krzys241

WItam wszystkich ponownie, po kilku miesiącach oczekiwania otrzymałem w końcu projekt decyzji o warunkach zabudowy, moje wątpliwości czy będę mógł wybudować dom na gruncie kl III zostały poniekąd rozwiane, decyzja wstępnie pozytywna, mianowicie po analizie urbanistycznej wynika iż teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia i spełnia wszystkie warunki z ust. o ochronie gruntów rolnych art 7.ust. 2a. Po przeczytaniu kilku wątków rozumiem iż projekt decyzji został wysłany do uzgodnienia ze starostwem itd. Pytanie dotyczy tego czy starostwo może inaczej zinterpretować zapisy powyższej ustawy, czy też wykonuje jakieś dodatkowe analizy i czy ewentualnie może odmówić uzgodnienia decyzji. Pytam ponieważ jeśli decyzja jest wstepnie pozytywna chciałem już załatwiać mapy do celów projektowych, projekt domu i powoli zrobić adaptację działki. Nie chcę poprostu wywalić kasy w błoto, czy może jeszcze poczekać na decyzję prawomocna i dopiero wtedy załatwiać takie sprawy. I jeszcze jedno po uzgodnieniu pozytywnym takiej decyzji jak długo trzeba czekać na decyzję ostateczna czy też prawomocna. Na projekt czekalem kilka miesiecy.

Obrazek użytkownika lodzman

Ja tu nie widzę żadnego problemu. Starostwo nie ma powodu żeby odmówić uzgodnienia projektu decyzji. Po zrobieniu projektu budowlanego przed pozwoleniem na budowę musisz tylko uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntu na cele nierolne. Trzeba pamiętać żeby pow. wyłączenia nie przekraczała 500 m2 (oczywiście dla domu+ pow. utwardzone). Powyżej 500m2 będę naliczone opłaty. Radziłbym nie projektować oddzielnych bud. gosp. i garaż bo tutaj nie mam zwolnienia z opłat.
Co do czasu załatwienia sprawy - to zależy od sposobu organizacji pracy w Urzędzie. Moim zdaniem masz już z górki. Myślę, że można zamawiać mapę dcp.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.