Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Uprawnienia po ukończeniu gospodarki przestrzennej

Uprawnienia po ukończeniu gospodarki przestrzennej


Obrazek użytkownika Damianw

By Damianw - Posted on 11 Sierpień 2017

Witam, chciałbym zadać proste pytanie drogim forumowiczom i kolegom po fachu.
O jakie uprawnienia budowlane, projektowe ogólnie mogę się starać po ukończeniu gospodarki przestrzennej I stopnia (inż.)?
Doczytałem się ze w 2014 r. weszła ustawa o deregulacji tego zawodu.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

 Zależy kim chcesz być? Jeżeli chcesz wykonywać zawód urbanisty (choć w polskich realiach chyba określenie planista przestrzenny jest bardziej trafne) to wystarczy, że ukończysz studia. Wiem, jest to zaskakujące, ale takie mamy od jakiegoś czasu realia. 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

Realia są takie, że nie ma żadnej weryfikacji kwalifikacji. Przypadek w zasadzie niespotykany w rzeczywistości krajów cywilizowanych. :/

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Damianw

Słyszałem jednak ze dużo osób po naszym kierunku decyduję się na prace rzeczoznawcy majątkowego jednak wczesniej nalezy zdobyć uprawnienia. Jednym z warunków jest posiadanie studiów podyplomowych z kierunku wycena nieruchomości. Jednak osoba może być zwolniona z podyplomówki jeśli program jej studiów (patrz GP), pokrywał się/był zbliżony w jakimś stopniu z programem podyplomówki z wyceny nieruchomościami. Na swoich studiach miałem niejednokrotnie wycenę nieruchomosci na przedmiocie gospodarka nieruchomościami. Teraz pytanie, kto weryfikuje na podstawie suplementu do dyplomu studiów wyższych czy zaświadczenia z uczelni ze faktycznie jestem zwolniony z podyplomówki? Moja była uczelnia?

Obrazek użytkownika JanBorys1980

W kwestii uprawnień rzeczoznawcy majątkowy w kontekście sporządzania prognoz skutków finansowych uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego polecam sprawdzić ten wątek:

http://urbanistyka.info/content/prognoza-skutk%C3%B3w-finansowych-mpzp-o...

Bardzo ciekawe podejście urbanistów na ten temat. Wbrew przepisom. Dlatego zaskakujące są te narzekanie urbanistów na utratę własnych uprawnień, skoro nie potrafią uszanować cudzych.

Obrazek użytkownika Damianw

No dobrze, ale proszę mi powiedzieć jak moge rozwinąć swój dyplom, jakimi uprawnieniami ? Czy ktoś może wie na jakiej podstawie nastepuje zwolnienie ze studiów podyplomowych z wyceny nireychomosci? Na stronie ministerstwa nie znalazłem żadnego kontaktu. Wiem ze na podstawie suplementu do dyplomu. Moja uczelni odpowiedziała mi ze większość przedmiotów się pokrywa z pzedmiotami z podyplomówki, jednak nie wszystkie i Pani dziekan nie moze wydac mi takiego zaświadczenia.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.