Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Przeniesienie WZ po podziale

Przeniesienie WZ po podziale


Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski

By Maciej Hermanowski - Posted on 03 Styczeń 2018

Cześć wszystkim! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Mam do Was pytanie. Co prawda temat był już na tym forum poruszany kilka lat temu, ale po zapoznaniu się z wypowiedziami dyskutantów nadal mam pewne watpliwości. Chodzi o przeniesienie decyzji.
Art. 63 ust 5 mówi:
"Organ, który wydał decyzję, o której mowa w art. 59 ust. 1, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie."

Wyobraźmy sobie sytuację, ze decyzja została wydana na działkę o nr 5, a rodzajem inwestycji była budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W rodzaju inwestycji nie było określonej liczby tych budynków. Oczywiście decyzja określała wszystkie parametry inwestycji w tym front i powierzchnię zabudowy. W takim przypadku sama powierzchnia działki warunkuje ilość budynków jakie mogą tam powstać. Pomińmy czy to jest prawidłowy sposób sporządzenia decyzji - taka została wydana i taka istnieje w obiegu prawnym.

Następnie działka nr 5 została podzielona na 3 działki o nr 5/1, 5/2 i 5/3. Każda z działek ma nowego właściciela. I teraz pytania:

1. Czy każdy z tych właścicieli może wystąpić o przeniesienie warunków zabudowy wydanych dla działki przed podziałem na działkę po podziale. Teoretycznie może przyjąć wszystkie warunki, bo rodzaj inwestycji nie określał ilości budynków jaka ma powstać na działce.

2. Czy jeśli warunki zostaną przepisane na każdego z właścicieli to każdy z nich będzie mogł na ich podstawie uzyskać pozwolenie na budowę? Czy uzyskanie pozwolenia na budowę przez jednego z nich nie wygasi warunków na pozostałych działkach?

3. Czy zamiast przenosić warunki to pierwotny właściciel działki może wystąpić o zmianę decyzji w zakresie numerów działek argumentując to tym, że nastapił podział działki?

Co Wy na to? Jaka jest Wasza opinia?

Obrazek użytkownika adam

Jak dla mnie kluczowe jest tu orzecznictwo do... art. 155 KPA, w szczególności kwestia zgodności stanu faktycznego i prawnego w momencie wydawania decyzji pierwotnej i decyzji zmieniającej, jak również kwestia tożsamości stron w obu postępowaniach.

Obrazek użytkownika ptaq

Decyzja była wydana dla działki, której nie ma, więc nie trzeba się zagłębiać w żadne orzecznictwo. Nie można przenieść ustaleń decyzji z działki nr 5, na nowe działki. Warunki określone dla działki nr 5 można przenieść na rzecz innego podmiotu, a nie na rzecz innej działki. Zatem wszyscy nowi właściciele muszą sami składać wnioski o nowe warunki.

Obrazek użytkownika skrox

Moim zdaniem mowy nie ma o jakiejś śmiesznej zmianie nr działki - brak podstaw. WZ zostały ustalone na dla terenu dzialki nr 5 i koniec, mogą być przeniesione tylko w całości dla całego terenu, a jak Starosta uzna że pomimo podziału na podstawie takiej WZ wyda pozwolenie to jego sprawa i już :) z drugiej strony uważam że decyzja powinna być wycofana z obrotu prawnego ze względu na brak określenia ilości budynków - przecież to można wszystko zrobić z taką działką, kratownice-szachownice. Ja osobiście nie praktykuje wydawania WZ na więcej niż jeden budynek. Najlepiej niech każdy budynek ma swoją decyzję WZ na daną część działki i wtedy jest porządek!Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.