Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Prośba o literature na temat planowania osiedli jednorodzinnych

Prośba o literature na temat planowania osiedli jednorodzinnych


Obrazek użytkownika kruszon

By kruszon - Posted on 14 Lipiec 2010

Witam

jestem studentem 4 roku gospodarki przestrzennej na WSH we Wrocławiu. Pisze pracę inżynierską na temat "Analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym osiedla Złotniki we Wrocławiu"
Mam problemy ze znalezieniem literatury na temat jak powinno wyglądać poprawnie zaprojektowane osiedle i jakie powinno spełniać wymogi dla mieszkańców, którzy na nim mieszkają.
Z góry dziękuje i pozdrawiam

Piotrek :)

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

I co? chcesz być inżynierem, a nie umiesz poszukać odpowiedniej literatury? zadaj sobie pytanie, co w takim razie umiesz po 4-ym roku?

Przepraszam ze te słowa, ale rzuciłeś postem na forum, z zapytaniem o prawidłowe projektowanie osiedli. Co więc wiesz nt urbanistyki?

Obrazek użytkownika kruszon

Przepraszam że w ogóle śmiałem się zapytać.

Chodziło mi o podanie literatury w której będzie o tym napisane o zasadzie projektowania. Przecież nie oprę pracy o dwie książki po zarzucam ze opieram się tylko na dwóch książkach.

A do pytania czy chce być inżynierem to chce być, ponieważ lubię robić projekty i to sprawia mi frajdę i chce pokazać ludziom że osiedla na którym mieszkam panuje chaos. Wytyczne przy budowie sobie, ludzie sobie

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

kruszon napisał/a:

Przepraszam że w ogóle śmiałem się zapytać. Chodziło mi o podanie literatury w której będzie o tym napisane o zasadzie projektowania. Przecież nie oprę pracy o dwie książki po zarzucam ze opieram się tylko na dwóch książkach. A do pytania czy chce być inżynierem to chce być, ponieważ lubię robić projekty i to sprawia mi frajdę i chce pokazać ludziom że osiedla na którym mieszkam panuje chaos. Wytyczne przy budowie sobie, ludzie sobie Pozdrawiam

No tak, masz rację, warto zostać inżynierem, bo projektowanie to nieźla frajda:)

Powiedz lepiej z jakich książek korzystasz aktualnie? Może coś komuś wpadnie do głowy innego, w końcu ten portal ma być żródłem wiedzy, wymiany doświadczeń i poglądów:)

Pozdrawiam

F.

Ps. Przepraszam Cię za temat mojej wiadomości, ale jakoś nie mogłem się powstrzymać:)Mam nadzieję, że potraktujesz to z przymróżeniem oka:)

 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika kruszon

Studiuje zaocznie i pracuje na lotnisku (wiadomo rożne godziny prace itc.)

Prace inżynierska piszę na temat mojego osiedla czy jest ono dobrze zaprojektowane czy źle. Obecnie robię inwentaryzacje całego osiedla( 95% osiedle domów jednorodzinnych).Problem naszego osiedla że nie ma miejscowego planu. Dużym problem jest że budynki powstają tam gdzie się komu podoba. Budują domy przy rzece Bystrzycy i na ternach poniżej wału które jest powiedzmy takim małym zbiornikiem jak by się przez wał przewało ( Powódź 97)

A literatura którą udało mi się znaleźć

- Chmielewski "Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowani miast

- Chmielewski " Modernizacja osiedli mieszkaniowych

- Neufert

- Szmid "ład przestrzenny

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

Nie chciałem Kruszon być napastliwy, ale Twój pierwszy post wyglądał tak, jakbyś chciał aby napisano Ci pracę inż.

1) Jak zamierzasz określić czy dane osiedle jest "dobrze zaprojektowane"? poprzez spełnienie obecnych standardów urbanistycznych czy np. poprzez porównanie istniejących parametrów z tymi, które są w podręcznikach?

2) jakie czynniki w Twojej pracy mają stanowić o "dobrym zaprojektowaniu"?... lokalizacja?, spełnienie oczekiwań odbiorców przestrzeni? dostępność komunikacyjna?

3) jakimi metodami się posłużysz?

Tak, tylko z ciekawości pytam.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

kruszon napisał/a:

Studiuje zaocznie i pracuje na lotnisku (wiadomo rożne godziny prace itc.) Prace inżynierska piszę na temat mojego osiedla czy jest ono dobrze zaprojektowane czy źle. Obecnie robię inwentaryzacje całego osiedla( 95% osiedle domów jednorodzinnych).Problem naszego osiedla że nie ma miejscowego planu. Dużym problem jest że budynki powstają tam gdzie się komu podoba. Budują domy przy rzece Bystrzycy i na ternach poniżej wału które jest powiedzmy takim małym zbiornikiem jak by się przez wał przewało ( Powódź 97) A literatura którą udało mi się znaleźć - Chmielewski "Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowani miast - Chmielewski " Modernizacja osiedli mieszkaniowych - Neufert - Szmid "ład przestrzenny

Kiedy powstało osiedle? To ze nie ma aktualnego planu, nie oznacza, ze go nigdy nie było. Nie można oceniać czegoś co powstało kiedyś, na podstawie aktualnych przepisów, badź ogólnych wytycznych, które powstały w oderwaniu od systemu planowania w danym kraju. Dokop się do planu ogólnego, sprawdź jakie były wytyczne i jak zostały "skonsumowane". Swoją prace też pisałem na podstawie planu ogólnego oceniając jak ustalenia tego planu wpłyneły na rozwój poszczególnych funkcji. Wnioski były mało optymistyczne:)

Warto się zapoznać z ustawą, która wówczas regulowała kwestię zagospodarowania. Przegląd takich ustaw jest w książce "Planowanie przestrzenne. Zarys systemu" Z. Niewiadomskiego

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika kruszon

Witam

Żeby ocenić czy osiedle jest dobrze zaprojektowane, przeprowadzę inwentaryzacje pod względem zabudowy na osiedlu czy dachy są podobnie ustawione, czy maja podobne wysokości,czy linia zabudowy domów nie jest przekraczana, sprawdzenie komunikacji na osiedlu czy drogi spełniają klasy, które mają wyznaczone, czy dobrze są zaprojektowane zakręty itp. Mam zamiar ustalić tereny zalewowe dla osiedla. Wprowadzanie zakazu zakopywania rowów albo budowanie domu na rowie( mogę
przesłać zdjęcia jak by kogoś interesowało)

jakie czynniki w Twojej pracy mają stanowić o "dobrym zaprojektowaniu"?... lokalizacja?, spełnienie oczekiwań odbiorców przestrzeni? dostępność komunikacyjna?

Głównym priorytetem przy dobrym zaprojektowanym osiedlu będę stawiał, aby spełniało oczekiwania odbiorców , którzy będą tam mieszkać. Zaprojektować takie osiedle , które będzie miało dobrze zaprojektowaną komunikacje wewnętrzną osiedla, aby człowiek się nie "zgubił".
Lokalizacja tez jest ważna osiedla na pewno nie zaprojektował bym osiedla blisko terenów zlewowych i z daleka od przemysłu

Jak zamierzasz określić czy dane osiedle jest "dobrze zaprojektowane"? poprzez spełnienie obecnych standardów urbanistycznych czy np. poprzez porównanie istniejących parametrów z tymi, które są w podręcznikach?

Mam zamiar przejrzeć książki i jakie one stawiają normy dla osiedli mieszkaniowych i zweryfikowanie ich do rzeczywistości,

A gdzie można znaleźć plan ogólny osiedla??

A przy tworzeniu pracy chcę pokazać historie rozbudowy osiedla w poszczególnych latach np. tuż po wojnie , do lat 90 , 2000 i czasu obecnego. Chce pokazać kierunki rozbudowy osiedla

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

Nie wiem, czy to co szukasz to nie bardziej cos takiego:
PSYCHOLOGIA ŚRODOWISKOWA, Baum Andrew, Bell Paul, Greene Thomas
http://www.gwp.pl/product/383.html

Obrazek użytkownika kruszon

witam

W jakiej urzędzie możną znaleźć "Plan ogólny"

Znalazłem książkę " Modernizacja osiedli mieszkaniowych" Chmielewskiego"

Czy w pracy mogę umieścić etapy rozbudowy osiedla??

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

kruszon napisał/a:

witam W jakiej urzędzie możną znaleźć "Plan ogólny" Znalazłem książkę " Modernizacja osiedli mieszkaniowych" Chmielewskiego" Czy w pracy mogę umieścić etapy rozbudowy osiedla??

Urząd miasta bądź urząd gminy.

Jeśli chodzi o to co możesz umieścić a co nie, to ja bym na Twoim miejscu pogadał z promotorem. Poza tym to co możesz albo nie możesz powinno wynikać z Twojej wizji na tą pracę.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Iwona K.

Plan ogólny dla Wrocławia znajdziesz w Wydziale Architektury i Budownictwa UM Wrocławia na Nowym Targu. Wystarczy, że przejdziesz się do któregokolwiek zespołu wydającego decyzje o warunkach zabudowy, na pewno Ci pomogą.

Obrazek użytkownika kruszon

Witam

Dziękuje na pewno się wybiorę tam, tylko muszę mieć wolne od pracy.

A może tam pracujesz?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika kruszon

Witam

Mam problem książki, które obecnie czytam na temat
osiedli większości dotyczą osiedli wielorodzinnych
czyli blokowisk. A nie wiecie czy jest książka dotycząca osiedli domów
jednorodzinnych??

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Renatka

TAK - POLECANA WYŻEJ "PSYCHOLOGIA ŚRODOWISKOWA" MOŻE BYĆ INTERESUJĄCA, ALE JEST DOŚĆ DROGA I RACZEJ NIE BĘDZIE JEJ JESZCZE W BIBLIOTEKACH, NATOMIAST ZAKRES TEMATYCZNY ZBLIŻONY DO POZYCJI JUŻ ZNANYCH. OSOBIŚCIE POLECAM "UKRYTY WYMIAR" E.T. HALL. TO KLASYKA :) WARTO WSPOMNIEĆ CHOCIAŻ W LITERATURZE :)

renatka

Obrazek użytkownika Kotlet

Osobiście polecam "Teoria Urbanistyki w projektowaniu miast" oraz "Niska intensywna zabudowa mieszkaniowa" Chmielewskiego - można się z niech dowiedzieć paru ciekawych rzeczy.
W moim odczuciu warto jeszcze przeczytać: "Odczuwanie architektury" S. E. Rasmussen, "Kompozycja i planowanie w architekturze krajobrazu" A. Bohm, "Percepcja przestrzeni miejskiej" H. Libura, "Zarys teorii kształtowania układów osadniczych" B. Malisz.

Tyle powinno wystarczyć jak na bibliografię twojej pracy.

Pozdrawiam.

Szklanka przegotowanej wody oraz kromka czerstwego chleba to posiłek krzepiący oraz elegancki.

Obrazek użytkownika kruszon

Witam

Dzwoniłem do UM Wrocław z pytaniem czy maja ogólny plan osiedla, tak jak niektórzy mówili.

I pani mi powiedziała że niema planu ogólnego i w ogóle takiego czegoś nie mają.

Może we Wrocławiu tego nie ma planu ??

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski
kruszon napisał/a:

Witam

Dzwoniłem do UM Wrocław z pytaniem czy maja ogólny plan osiedla, tak jak niektórzy mówili.

I pani mi powiedziała że niema planu ogólnego i w ogóle takiego czegoś nie mają.

Może we Wrocławiu tego nie ma planu ??

Pozdrawiam

Prosiłeś o ogólny plan osiedla czy ogólny plan dla Wrocławia?

Obrazek użytkownika kruszon

Witam

Tak prosiłem o plan ogólny dla osiedla

A pani mi o mpzp a ja ze o plan ogólny i mówi że nie posiadają takiego czegoś.

To na jakich podstawach powstaje osiedle?? Czy budujemy byle jak i wszytko co nam zaproponuje petent albo inwestor??

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski
kruszon napisał/a:

Witam

Tak prosiłem o plan ogólny dla osiedla

A pani mi o mpzp a ja ze o plan ogólny i mówi że nie posiadają takiego czegoś.

To na jakich podstawach powstaje osiedle?? Czy budujemy byle jak i wszytko co nam zaproponuje petent albo inwestor??

Podejrzewam, że się nie zrozumieliście. Pytaj o plan ogólny nie dla osiedla a dla Wrocławia. Zresztą ktoś wyżej już napisać gdzie go można znaleźć.

Obrazek użytkownika kruszon

Witam
Poszukuje tych dwóch książek:

Teoria Urbanistyki w projektowaniu miast" oraz "Niska intensywna zabudowa mieszkaniowa" Chmielewskiego

We Wrocławiu nie mogę ich znaleźć , może macie dostęp do wersji elektronicznej albo w którym sklepie internetowym można kupić bo ja nie znalazłem

PozdrawiamNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.