Jesteś tutajPoznański plastyk miejski: Jaskrawe nie jest piękne

Poznański plastyk miejski: Jaskrawe nie jest piękne


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
http://poznan.gazeta.pl
 
Jesteśmy świadkami zmiany - ludzie zaczynają dostrzegać problemy zaśmieconej przestrzeni, w której żyjemy - mówi poznański plastyk miejski Piotr Libicki*.
 
Jakub Łukaszewski: Rok temu obiecywałeś, że osobiście zadbasz o porządek na ul. Gwarnej. Miałeś chodzić po ulicy i przekonywać do zdjęcia nielegalnych reklam i szyldów. Żadnych zmian na Gwarnej nie widać.
 
Piotr Libicki, poznański plastyk miejski: Nie zdążyłem zająć się tą ulicą. Pojawiło się Stowarzyszenie Wildzianie, które zaproponowało, by wspólnie zająć się Wierzbięcicami, Górną Wildą i ul. 28 Czerwca 1956 r. Mając bardzo ograniczone możliwości, więcej jestem w stanie osiągnąć we współpracy z innymi. W przedsięwzięcie zaangażowała się też agencja marketingowo-reklamowa. Chodzi nam o poprawę estetyki fasad budynków. W głównej mierze dotyczy to problemów z szyldami, ale jest też - dla przykładu - kwestia kolorów, na jakie malowane są partery budynków.
 
Czy to oznacza, że z tych ulic znikną nielegalne reklamy?
 
- Jeśli są to banery rozwieszane na kamienicach, to oczywiście powinny zniknąć.
 
Jak to czyszczenie elewacji ma wyglądać?
 
- Zapewniamy projekt nowego szyldu, pomoc w procedurach administracyjnych, a nawet wsparcie w montażu, czy demontażu starego szyldu. Ale ważne są też działania informacyjno-edukacyjne. Dwa tygodnie temu z ulotką chodziliśmy do lokali przy ulicach na Wildzie i przekonywaliśmy do zmian. W ulotce jest napisane, jakich kolorów na fasadzie powinniśmy unikać. To np. pomarańczowy i żółty, które są zarezerwowane do sytuacji awaryjnych. Piszemy, żeby kolor parteru harmonijnie dopasowywał się do reszty kamienicy. Nie wolno też zaklejać witryn reklamami, co w szczególności upodobały sobie banki. Zresztą one najbardziej chyba psują naszą przestrzeń. Szyba jest po to, żeby spoglądać do wnętrza. Już dwa lokale przeszły takie przeobrażenia. Dzięki temu, że o akcji zaczęło być głośno, niektórzy sami zaczęli się do nas zgłaszać. Doświadczenie z tej akcji będzie można wykorzystać np. w centrum. Ale to w przyszłości, bo teraz nie dam rady.
 

Cały tekst: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,17329958,Poznanski_plastyk_miejski__Jaskrawe_nie_jest_piekne.html#ixzz3RSQUeckr Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.