Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Powody, dla których ustawę "ocenową" powinno się wyrzucić do kosza

Powody, dla których ustawę "ocenową" powinno się wyrzucić do kosza


Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

By Filip Sokołowski - Posted on 07 Październik 2009

Dosyć powszechna stała się opinia, że ustawa o udostępnianiu informacji o srodowisku.. zwana w skrócie ustawą ocenową jest bublem prawnym. Bardzo wiele osób zajmujących się urbanistyką bez trudu potrafi wymienić wady tej ustawy. Spróbujmy je zebrac i uzasadnić dlaczego tak uważamy.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Pozwolę sobie zacząć. Dla mnie jednym z powodów jest strata czasu jaką zafundował nam ustawodawca wprowadzając konieczność uzgadniania zakresu prognozy oddziaływania na środowisko.

W ustawie jest określone co powinna zawierać prognoza, a mimo tego ustawodawca narzuca nam obowiązek uzgadniania zakresu prognozy z RDOŚ i PPIS. Co w praktyce wydłuża tylko czas, bo niejednokrotnie na ów uzgodnienie nie czeka się 30 dni, a znacznie dłużej.

Być może kwestia uzgodnienia zakresu byłaby bardziej zrozumiała, gdyby nie 2 fakty:

1. Jak już wspomniałem wyżej ustawa wskazuje co ma zawierać prognoza, więc po co jeszcze uzgadniać jej zakres,

2. Proponowane zakresy, które są przesyłane do RDOŚ i PPIS to nic innego jak skopiowany ww. fragment ustawy, który każdorazowo podlega omawianemu uzgodnieniu. A najlepsze jest to, że czeka się na to 30 dni. Być może w innych woj jest inaczej i wasz RDOŚ czy PPIS życzą sobie "bardziej indywidualne" zakresy.. w woj. pomorskim wystarczy przepisac fragment ustawy i poczekać 30 dni lub więcej, aż wymienione instytucje stwierdzą, że to jest dobry zakres i uzgadniają go pozytywnie.

Czekam na Wasze typy.

Pozdrawiam

F.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Margo

- wydłuża proces uchwalania planów.
- opinie PPIS oraz RDOŚ to zwykłe przytaczanie art. 51 ustawy środowiskowej
- PPIS i tak powołuje sie na ustawe pizp, która to nakłada na niego obowiązek uzgadniania planów. Ustawa środowiskowa mówi tylko o opiniowaniu. Tak więc na którą ustawę wg Was powinien się powoływać? ustawa pizp mówi o 3 tygodniach, ustawa środowiskowa daje na to 30 dni- nieścislości i niedopatrzenie przy tworzeniu ustawy środowiskowej?
- brak przepisów wykonawczych
- na jednym ze szkoleń w marcu usłyszałam że do ustawy przygotowywane są poprawki. po niespełna pół roku od wejścia w zycie...

Obrazek użytkownika marx01

- procedurę OOŚ mozna prowadzic w trakcei procedury mpzp - da sie wyrobić;
- tak metoda wklej i wytnij jest super funkcja w Word'dzie
- jak sie powołuje to OK, z tym ze powinien zrobic to w dwóch procedurach, w jednje wynikajacej z upzp i z ustawy środowiskowej, podobnie RDOŚ - inaczej jest to błąd formalny - i tego niestety nieraz trzeba pilnować za te instytucje bo sie nie połapały co do procedur;
- bez komentarza;
- tak musza byc poprawki np. decyzji środowiskowej nie da sie pzrepisać jak warunków zabudowy na innego inwestora, czesto jest firma (np. projektowa lub deweloperska) która uzuskuje wszystkie zgody, decyzje i pozwolenie budowlane na siebie a później oddaje faktycznemu inwestorowi np. dotyczy stacje benzynowe, hipermarkety itp. - obecnie nei da sie tego wykonać.

Obrazek użytkownika Margareta

Dla mnie hitem są rozwiązania alternatywne ( pomijam już fakt, że alternatywa jest zawsze jedna... ). Wskazywanie ich ma w zasadzie sens wyłącznie wtedy, jeśli rozwiązania będące przedmiotem projektowanego dokumentu mogą pt szkodzić środowisku - OK. Ale życie weryfikuje tę logikę w sposób znaczny i - w Łodzi, ale sądzę, że nie tylko - wskazywanie rozwiązań alternatywnych wymagane jest w każdym przypadku. Żeby się "odliczyło". Nie szkodzi na przykład, że celem przystąpienia do planu jest ochrona środowiska właśnie. Nie, należy udowodnić, że ochrona jest dla środowiska dobra. A logicznie na rzecz patrząc - fakt wskazania rozwiązań alternatywnych niosących za sobą bardziej korzystne efekty dla środowiska powinien skutkować zmianą projektowanego dokumentu. Czyż nie? Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Logicznie rzecz biorąc tak.. a może po prostu alternatywa jest dla instytucji opinujących, żeby mogły sobie coś wybrać:) Dla mnie hitem to jest alternatywa przy studium.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika marx01

obiektywnie rzecz biorąc to trochę fikcja:
a tak naprawdę zależy od terenu i funkcji jaką się planuje; w przypadku "pustego pola" - no to jeszcze warianty alternatywne można jakieś wymyślić, mniej lub bardziej na siłę;
ale w przypadku terenów zurbanizowanych to nie ma alterntywy, no chyba że nic nie robimy i mamy w bardzo wielu przypadkach (podejżawam że 90%) to co jest czyli przestrzenny bałagan, ale to też jest alternatywa

Obrazek użytkownika kontr-urbanista

Przyczyną podstawową jest przygotowanie projektu ustawy przez MŚ bez udziału MI przy ostatecznej redakcji (według źródeł "zbliżonych" projekt autorstwa MŚ tylko "przemknął" przez MI).

Niewątpliwie na poziom tak przygotowanej ustawy dodatkowo wpłynęła jakość współpracy tych ministerstw, której próbkę możemy znaleźć na stronie MI, w "Tabeli rozbieżności" do następnego "wspólnego dziecka" tj. projektu nowelizacji ustawy planistycznej:

(...)
Uwaga MŚ: "Regulacje zawarte w nowym brzmieniu art. 4 sa niezrozumiałe i moga budzić wątpliwości przy ich stosowaniu.(...)"

Odpowiedź MI: "Uwaga niezrozumiała"

(...)
Sądząc po tej "próbce" także sygnalizowana nowelizacja ustawy "ocenowej" będzie przygotowana równie "brawurowo".

Obrazek użytkownika Margareta

Ale co wybrać - inne rozwiązanie w planie/studium ? Lepsze lub może lepsze dla środowiska ? Może lepiej, żeby "organy" nie dorywały się do projektowania ;-) Ale jeśli chodzi o fikcyjne zapisy typu: "rozważono rozwiązanie alternatywne, które jednak nie zostało wzięte pod uwagę przy tworzeniu projektu... " to w ramach bicia piany się chyba mieści wspaniale. Chociaż - skoro taka nasza rzeczywistość - może ktoś mnie jednak przekona, że to ma JAKIKOLWIEK sens ?Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.