Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Odnawialne źródła energii w studium

Odnawialne źródła energii w studium


Obrazek użytkownika Karolina K.

By Karolina K. - Posted on 21 Kwiecień 2015

Witam,
Jesteśmy w trakcie sporządzania studium. Nie do końca wiem jak rozwiązać kwestie OZE w sytuacji zmieniających się przepisów.
Do studium wpływa dużo wniosków o lokalizacje odnawialnych źródeł energii w celu dalszej dystrybucji na małych działkach budowlanych (ok.10-12 arów), które są w otoczeniu innej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Wiadomo, że jeżeli na obszarze gminy przewiduje się wyznaczenie obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, to sprawa jest czysta. Ale co w sytuacji gdy właściciel nieruchomości chce wytwarzać prąd np. z ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku poniżej 100 kW. Czy jego nieruchomość powinna znaleźć się docelowo w przeznaczeniu usługowym lub produkcyjnym?
Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

 Moim zdaniem na etapie studium wystarczy zapis o dopuszczeniu takich rozwiązań, ze wskazaniem, że dotyczy to źródeł tylko i wyłącznie poniżej 100kW. Ustawodawca nie wskazuje konieczności wyznaczania stref dla takich źródeł. Taka działalność będzie działalnością dopuszczalną/ uzupełniającą a nie podstawową, więc przeznaczenie terenu powinno być takie jak funkcja podstawowa. Inna sprawa jest w sytuacji kiedy działki miałyby być przeznaczone tylko i wyłącznie pod montaż paneli na gruncie - wówczas na takiej działce będzie realizowana funkcja typowo produkcyjna, a więc działka powinna miec też takie przeznaczenie, z organiczeniem dotyczącym określonego rodzaju produkcji. 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.infoNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.