Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Obiekt tymczasowe

Obiekt tymczasowe


Obrazek użytkownika pjotrek

By pjotrek - Posted on 30 Sierpień 2010

Potrzebuje pomocy!!! W planie zagospodarowania mam zapis”
Rozdział XII
Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów
§ 21. Dla obszaru objętego planem ustala się zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych.

Robiona jest zmiana planu i nie mogę zachować dosłownie tego zapisu, a chce ograniczyć to w jakiś sposób (pewien pan chce postawić ogródek piwny w formie „grzybka” w centrum miasta gdzie w celu kształtowania ładu przestrzennego obowiązujący plan przewiduje rewaloryzację północnej pierzei istniejącej ulicy wprowadzając zabudowę frontową, oraz linię zabudowy zwartej).

Jakieś propozycje?

Obrazek użytkownika pjotrek

"dla obszaru planem nie ustala sie sposobu i terenu tymczasowego zagospodarowania, urządzenia i użytkowania terenów" ?

Czy ten zapis będzie zakazywał obiektow tymczasowych? wcześniej jest zapis w rozdziale VI odnośnie kształtowania przestrzeni publicznych ...
"w liniach rozgraniczających przestrzeni publicznych określonych obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych oraz nośników reklamowych "

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Nie, stwierdzenie "nie ustala się" dotyczy odstąpienia od formułowania ustaleń, a nie zakaz lokalizacji.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika pjotrek

to jak to zrobic? moze czasowo jakos zakazac lokalizacji?

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Temat obiektów tymczasowych był już poruszany na tym forum - zerknij sobie na ten link

www.urbanistyka.info/content/lokalizacja-kiosku-prasowego-w-granicach-planu-miejscowego

Problem z obiektami tymczasowymi jest taki, że one nie wymagają pozwolenia na budowę, dlatego szczerze mówiąc nie wiem jak zakaz wprowadzony do Twojego planu będzie miał się do faktycznego ograniczenia. Jak jest wymagane pozwolenie, to jest oczywiste ze inwestycja musi być zgodna z planem, a w przypadku kiedy nie jest takie pozwolenie wymagane to nie za bardzo się orientuje jak ten zakaz miałby być egezekwowany.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika kontr-urbanista

"Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów
§ 21. Dla obszaru objętego planem ustala się zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych."

Przyznam szczerze, że nie widzę żadnego związku tytułu rozdziału z ustaleniami § 21.
Tytuł rozdziału (Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów) określa ustawowy wymóg odniesienia sie w planie miejscowym do kwestii dopuszczalności zagospodarowania danego terenu czasowo w sposób odmienny niż docelowe tj. określone w planie miejscowym.
Art. 15 ust. pkt 11 ustawy planistycznej, stwarza możliwość -(w określonych przypadkach i na określonych warunkach) dopuszczenia przejściowo zagospodarowania i użytkowania innego niż docelowe ale tylko do czasu realizacji tego ostatniego.
Natomiast zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych pełni inną funkcję i określa DOCELOWY brak możliwości lokalizacji takich obiektów (zdefiniowanych w art.3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane).

Obrazek użytkownika pjotrek

dzieki za wyjasnienia i pomoc, dzieki

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

quidam napisał/a:

"Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów § 21. Dla obszaru objętego planem ustala się zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych." Przyznam szczerze, że nie widzę żadnego związku tytułu rozdziału z ustaleniami § 21. Tytuł rozdziału (Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów) określa ustawowy wymóg odniesienia sie w planie miejscowym do kwestii dopuszczalności zagospodarowania danego terenu czasowo w sposób odmienny niż docelowe tj. określone w planie miejscowym. Art. 15 ust. pkt 11 ustawy planistycznej, stwarza możliwość -(w określonych przypadkach i na określonych warunkach) dopuszczenia przejściowo zagospodarowania i użytkowania innego niż docelowe ale tylko do czasu realizacji tego ostatniego. Natomiast zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych pełni inną funkcję i określa DOCELOWY brak możliwości lokalizacji takich obiektów (zdefiniowanych w art.3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane).

Z tym się zgadzam, ale zastanawiam się w ogóle nad sensem umieszczania w planie zakazu lokalizacji obiektów tymczasowych, skoro one i tak nie wymagają pozowlenia na budowę. Czy jest to egzekwowalny zakaz?

 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Kotlet

Oczywiście, że tak. Przynajmniej w teorii.
Obiekty tymczasowe nie wymagają co prawda uzyskanie pozwolenia na budowę, ale podlegają zgłoszenie na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo budowlane. Organ do którego zgłasza się zamiar budowy tymczasowego obiektu budowlanego ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. W tym czasie badana jest zgodność projektowanego zamierzenie z ustaleniami planu miejscowego. Po tym czasie następuje tzw. zgoda milcząca - brak sprzeciwu=można budować.
Niestety jest to tylko teoria, którą można łatwo obejść - wystarczy zgłosić budowę, a potem przez 30 dni nie odbierać listów poleconych i po sprawie.

Szklanka przegotowanej wody oraz kromka czerstwego chleba to posiłek krzepiący oraz elegancki.

Obrazek użytkownika dorottea
Kotlet napisał/a:

Niestety jest to tylko teoria, którą można łatwo obejść - wystarczy zgłosić budowę, a potem przez 30 dni nie odbierać listów poleconych i po sprawie.

A czy czasami zgodnie z art. 44 Kpa nieodbierane pisma po upływie określonego w tym art. czasu uznaje się za doręczone i wtedy budowa jest nielegalna??

Obrazek użytkownika Kotlet

Po wgłębieniu się w zasady doręczania pism i ich awizowania określonych w art. 44 KPA wychodzi, że nie. Konsekwentne nieodbieranie listu i jego dwukrotne awizowanie (każde awizo czeka na poczcie 14 dni) praktycznie załatwia sprawę.

Szklanka przegotowanej wody oraz kromka czerstwego chleba to posiłek krzepiący oraz elegancki.

Obrazek użytkownika pauletta

Witam
Czy organ może wnieść sprzeciw do zgłoszenia, jeśli na danym terenie trwają prace nad planem miejscowym??
Jeśli tak - na jakiej podstawie? jeśli nie - co zrobić, aby w trakcie prac nad planem nie powstało nam skupisko np blaszaków :)

p a u l e t t a



Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 3 gości.