Jesteś tutajForums / Zmiany legislacyjne / Nowa wersja ustawy inwestycyjnej

Nowa wersja ustawy inwestycyjnej


Obrazek użytkownika adam

By adam - Posted on 15 Listopad 2017

Jak w tytule. Właśnie dziś ministerstwo wypuściło.
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12303101/katalog/12458813#12458813
Dosłownie na dniach ma się pojawić nowa wersja ustawy o zawodach, a w ciągu tygodnia kodeks.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Obszar zabudowany z wyłączeniem gruntów chronionych. W niektórych przypadkach może być to ser szwajcarski. A to wszystko podane z dokładnością co do granic działek lub ich części na mapie w skali 1:5000 - 1:10000. Podstawą do wyznaczenia tego obszaru nie mogą być inwestycje, które powstały z naruszeniem prawa - czyli udajemy, że ich nie ma, ale nic z nimi nie robimy. Chyba jednak lepiej będzie udawać, bo ustalanie tych faktów mogłoby zablokować co niektóre gminy na dobre:)

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika adam

A skutki? Spadek ilości wniosków o WZ, wzrost ilości wniosków o plany, Wzrost cen zarówno za plany, jak i za WZ.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Dobrze by było:) Ale jak znam życie to zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi taniej. Sądzę, że ta zmiana, o ile wejdzie, nie spowoduje specjalnego ożywienia "na rynku mpzp":) 

Ja nie mogę wyjść ze zdumienia, że każda kolejna propozycja ma jakiś feler i jest tak jakby oderwana od rzeczywistości. Tym razem, za całkowicie poroniony pomysł uważam wykluczenie z obszarów zabudowy gruntów chronionych. Po coś w końcu te obszary zabudowy mają być tworzone. Nie możnaby w ich granicach uznać z automatu, ze wszystkie grunty, bez względu na klasę mogą być zabudowane? Zamiast tego utrzymywany jest przepis z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który doczekał się tylu interpretacji ile jest starostw powiatowych. Do tego trzeba wspomnieć, że uzyskiwanie tych zgód w planach miejscowych to jest aktualnie jakieś nieporozumienie. Człowiek zdąży zapomnieć, ze taki plan robił, a ta zgoda jeszcze nie przyjdzie. 

 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika dorottea

na stronie ministerstwa kolejna wersja ustawy inwestycyjnej:
http://mib.gov.pl/2-reforma_gospodarowania_przestrzenia.htm

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

 Czy ja dobrze widzę, ze w art. 25 mamy nowość - uchylanie planów miejscowych. Było to we wcześniejszej wersji? Chyba nie. Sporządzanie, uchylanie, analizy czy uchylić czy nie uchylić, ujednolicanie planów po częściowym uchyleniu... nudzić się nie będziemy, choć coś mi podpowiada, ze to bedzie kolejny martwy przepis. Ciekawe czy autorzy tego pomysłu zdają sobie sprawę co się będzie kryło pod hasłem "ujednolicenie" w przypadku zmiany częściowej 15-letniego planu obejmującego połowę gminy i czy któraś gmina zdecyduje się na takie "ujednolicanie"?

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika kontr-urbanista

@Filip Sokołowski, pt., 01/19/2018 - 01:30

>>Sporządzanie, uchylanie, analizy czy uchylić czy nie uchylić, ujednolicanie planów po częściowym uchyleniu... nudzić się nie będziemy, choć coś mi podpowiada, ze to będzie kolejny martwy przepis.<<

Martwy przepis?! Panie Filipie, wręcz przeciwnie - to będzie najbardziej "żywy przepis" ostatniej dekady! To jest przepis wręcz "rewolucyjny" - do tego stopnia, że dalsza bardziej pogłębiona reforma nie będzie już potrzebna (z kodeksem włącznie) a przynajmniej nie będzie w najbliższym czasie kontynuowana.
Chciałoby się w tym momencie krzyknąć: Szanowni reformatorzy, nie można było tak od razu?
PS. Idę do tekstylnego po prześcieradło - czas najwyższy sią zawinąć.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.