Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Nieruchomośc rolna a wz

Nieruchomośc rolna a wz


Obrazek użytkownika Agat_

By Agat_ - Posted on 16 maj 2016

Pytanie kieruję głównie do osób sporządzających projekty wz.

Czy w związku z najnowszymi zmianami w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego dla nieruchomości rolnej (działki o powierzchni co najmniej 0,3ha) można wydać wz na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Czy ktoś już się mierzył z tym problemem? Może wiecie czy na podstawie takiej decyzji wydane zostanie pozwolenie na budowę (lub nie będzie sprzeciwu przy zgłoszeniu).

Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

Z pozdrowieniami
Agat

Obrazek użytkownika P l a n i s t a

Ustawa nie dotyczy mozliwości wydawania WZ, a możliwości handlu gruntem rolnym.

Obrazek użytkownika Agat_

Oczywiście, że nie dotyczy wydawania wz ale może wpływać na ich skutek. Bo czy decyzja dla działki np. 0,5ha na kilka budynków mieszkalnych jednorodzinnych (z podziałem) nie będzie przypadkiem martwa?
Przypomnę, że ustawa (o kształtowaniu ustroju rolnego) dotyczy "nieruchomości rolnych" o powierzchni 0,3 ha i większych.
Sporządzając projekt wz badamy stan prawny i faktyczny oraz czy żaden z przepisów odrębnych nie sprzeciwia się realizacji inwestycji objętej decyzją.

Ponawiam więc pytanie, czy w świetle powyższego, dla nieruchomości rolnej, można w wz ustalić rodzaj zabudowy: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna? I czy inwestor uzyska pozwolenie na tę budowę?
Czy fakt, że jest to nieruchomość rolna w takim przypadku powinna być powodem odmowy?

Z pozdrowieniami
Agat_

Obrazek użytkownika bM

też się nad tym zastanawiam. Zadałem pytanie kierownictwu 3 Wydziałów Architektury na terenie Śląska i na razie nikt nic nie wie na ten temat. Też mam kilka wniosków na Rkach i działki powyżej 3 tys. metrów i zobaczymy co będzie.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.