Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / NAJNOWSZY PROJEKT ZMIANY USTAWY O PIZP

NAJNOWSZY PROJEKT ZMIANY USTAWY O PIZP


Obrazek użytkownika ebell22

By ebell22 - Posted on 18 Grudzień 2009

witam!
a oto link dla ciekawych nowego "wytworu" naszych ustawodawców

http://www.zoiu.pl/index.php?wiecej=278&wiecej_news=1

...sama dopiero zabieram się za tą fascynującą lekturę:)

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Uważam, że dyskusję nad tym projektem trzeba by było zacząć od pytania o intencje i koszty. Ustawodawca wprowadza nam nowe dokumenty planistyczne, ale tak naprawdę nie do końca wiadomo po co. O czas realizacji raczej tu nie chodzi, bo procedury realizacji tych dokumentów są praktycznie jednakowe.

Zanim jednak będzie można zabrać się za te dokumenty, trzeba będzie gruntownie pozmieniać studia wszystkich gmin, bo przecież zgodnie z ustawą poza obszarem urbanizacji budować nie można, a ten obszar trzeba najpierw w studium wyznaczyć. Podobnie zresztą jak obszary przestrzeni chronionej, obszary rozwoju zabudowy i kontynuacji zabudowy. Mało tego - podczas tych zmian, trzeba będzie uwzględniać wariantowość inwestycji i występować o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych. Krótko mówiąc żeby coś zaplanować, trzeba będzie zmienić studium - nierzadko aktualne studium. Kto za to zapłaci - gminy? A jeśli nie zapłacą to co? Nie będzie planowania przestrzennego w gminie?

Ustawodawca gdzie się da wpisuje konieczność uwzględniania w projektach inwestycji związanych z EURO 2012. Mamy 2010 r, zmiana ustawy jest narazie projektem, a żeby zgodnie z nią uchwalić plany, trzeba najpierw gruntownie zmienić studium, no i potem zrealizować inwestycję - myślę, że do 2012 się nie wyrobimy, więc nie wiem po co te zapisy.

Analizując poszczególne zapisy można dostrzec także brak precyzji - dla przykładu w art. 8 mowa o komisjach urbanistycznych - w ich skład ma wchodzić 6 osób, które mają przygotowanie zawodowe pozwalające na ocenę zjawisk związanych z zagospodarowaniem przestrzennym - myślę, że można tu sobie pozwolić na sporą dowolność.

To tylko niektóre z moich spostrzeżeń. Czekam na Wasze wrażenie.

Pozdrawiam

F.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski

Ustawa kieruje planowanie przestrzenne w stronę GIS, co oznacza, że wiele pracowni będzie musiało się przesiąść z AutoCada, Corela i innych niegisowskich programów na GISa. Nie jest to oczywiście zły kierunek, ale taki przeskok wiąże się z kosztami wymiany oprogramowania i szkoleń dla pracowników.

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

Od jakiegoś czasu obserwuję migrację w stronę GML.

A wymienione programy są nie GIS-owe? Cóż część z nich spełni oczekiwania, a część nie.
Autorzy ustaw nie zawracają sobie tym głowy. Nikt nie robi skutków ekonomicznych zmian ustaw, a przydało by się :)

AR

Obrazek użytkownika Patrycja Bielawska-Roepke

Dzien dobry,
zgadzam sie z panem Filipem, ze nie do konca wiadomo, o co w tych zmianach chodzi. Jest to kolejna proba zmiany kilku elementow w systemie, ktory sam w sobie jest niespojny.
Jako teoretyk chcialabym poznac Wasze opinie i odpowiedzi na pytania, ktore mi sie nasunely po lekturze:
1. Pozytywnym nowym elementen jest wprowadzenie obszarow przestrzeni chronionej.Mam nadzieje, ze bedzie przez to mozliwa ochrona parkow czy klinow zieleni w miastach (np Poznan). Zapisy o obszarach przestrzeni chronionej musza sie jednak znalezc w dokumentach krajowych, wojewodzkich oraz lokalnych - czy to nie przesada? Czy w ten sposob gmina bedzie mogla skutecznie chronic swe obszary zielone?
2. dosc dyskusyjne pojecie dzialki sasiedniej zostalo zastapione kwartalem zabudowy - moze jest to teraz jasniejsze, ale czy bardziej sensowne?
3. umowa infrastrukturalna i urbanistyczna zgodnie z projektem nie ma niec powiazania w ustawa o ppp - moim zdaniem nonsens
4. wprowadza sie nowe instrumenty (akty planistyczne):
a. miejscowe przepisy urbanistyczne - tu jeszcze nie zalapalam roznicy miedzy planem miejscowym a tymi przepisami
b. urbanistyczny plan realizacyjny - tu moja wielka radosc - zniesiono decyzje o warunkach zabudowy, plan realizacyjny musi byc zgodny ze studium i podlegac publicznej wiadomosci
c. co to jest plan zagospodarowania przestrzennego kraju?
d. dalszy nowa element - krajowe przepisy urbanistyczne - a co to takiego? nie jest zdefiniowane!
5. Nowy element to mediator - czy Waszym zdaniem to ma sens, czy tylko przedluza procesy planowania? Czy bedzie to farsa jak komisje architektoniczo-urbanistyczne (przynajmniej w wielu gminach)?

Planowanie przestrzenne w gminach to jednak zawsze jest zalezne od (kompetencji przede wszystkim poznawczych) konkretnych osob. I tak jak przy obecnej ustawie, tak i przy nowej, sposob realizacji polityki przestrzennej gmin bedzie przebiegal roznie. projekt stara sie byc odpowiedzia na krytyke obecnego systemu, ale nadal nie wiem, czy te poprawki beda w stanie zahamowac radosna suburbanizacje, poprawia kulture budowlana i przyczynia sie do odnowy naszych miast.

pozdrawiam
Patrycja Bielawska-Roepke

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Ja mam tu jeszcze jednego faworyta - odrolnienia na etapie studium. Już sobie współczuję jak przyjdzie mi sporządzać taki kompleksowy wniosek... i to bez najmniejszej pomyłki, która rzecz jasna nie umknie bystremu oku:) Zakładając, że studium ma być wyrazem długofalowej polityki przestrzennej gminy, to gmina będzie musiała dysponować długofalową wyobraźnią. albo przystępować do zmiany studium wszędzie tam, gdzie coś mogło być odrolnione, ale wcześniej odrolnione nie zostało. Ciekawe o ile tworzenie i weryfikacja takiego wniosku przedłuży całą procedurę.

A właściwie to nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie - do takich wyliczeń to trzeba będzie sobie zamówić mapę, bo przecież nikt nie będzie tych powierzchni zliczał z topografii w skali 1:25 tyś, a gmina nie udostępni ewidencji na całą obszar.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

AutoCad i Corel to nie są programy gisowe.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

Co do Corela to się zgodzę, choć są i tacy co by z tym dyskutowali. Kwestia co kto umie w corelu powiązać z dodatkowymi danymi. Jest na sieci kilku zapaleńców.

Co do AutoCada już powiem wyraźne tak. Choć nie jest to moje narzędzie pracy na co dzień, to Autodesk ma w rodzinie AutoCada sporo GIS-owych narzędzi. Jest nawet u nas w kraju rozwijane oprogramowanie AutoCad do sporządzania planów miejscowych jako takie. Dużo na razie nie oferuje, ale jest, a powiązanie elementów graficznych z innymi danymi i wykonanie analiz można realizować narzędziami z Civil 3D. Na Revicie i Inventorze AutoCad się nie kończy, proszę spojrzeć np. na MAP 3D i MapGuide. Przyznam, że sam nie potrafię tego wykonać na tym oprogramowaniu, ale informacje te nie wyniosłem tylko i wyłącznie z prezentacji przedstawicieli Autodesku.

O ile dobrze pamiętam to coś tam w okrojonej wersji tej problematyki ma nawet oferować najnowsze dziecko czyli to co wyjdzie z Project Cooper.

Obrazek użytkownika ebell22

zainicjowałam temat i... cisza z mojej strony ale jak narazie od nadmiaru lektur głowa mnie boli...;)
zgadzam się z przedmówcą w zakresie wniosków odrolnieniowych.wniosek na etapie studium to pomyłka. osoba tworząca taki zapis nie ma mglistego pojęcia w jakich skalach przygotowywane są studia a, o wniosku odrolnieniowym coś tam słyszała ale chyba w kontekście afery Lepera.efekt bedzie taki,iż teraz procedury utkną na etapie sporządzania studium (wiemy ile czeka się na wniosek odrolnieniowy).o wariantowości studium nie wspomnę. rzeczywiście skraca i upraszcza się istniejącą procedurę takimi zapisami. zasadne byłoby, gdyby wariantowość dotyczyła tylko przedsięwzięć zgłoszonych w trybie art.7 ust.2i3. ale z tego co rozumiem chodzi o wariantowość całego studium.tzn.ile wariantów. nie za bardzo to widzę.
podoba mi się natomiast zapis ,iż każdy organ administracji obowiązany jest do udostępnienia materiałów w postaci elektronicznej lub w postaci kopii danych na nośnikach danych. jak wiemy nie zawsze się da;)np.stanowiska archeologiczne.
ciekawi mnie również w jaki sposób ma być spełniony warunek dotyczący minimalnej liczby miejsc dla dzieci i młodzieży, które będą zapewnione w ramach usług szkolnych i przedszkolnych w stosunku do powierzchni mieszkań.uregulowanie tej kwestii jest potrzebne ale czy taki zapis załatwia sprawę?
a co myślicie o celowości art.30a.ekolodzy zaskarżający uchwały...hm
no i decyzje o warunkach zabudowy. zostały tyle tylko ,że nazywają się inaczej.całe szczęście,że muszą być spójne ze studium.
to narazie tyle. takie pobieżne uwagi.

Obrazek użytkownika Gosia B.

no właśnie! te wnioski rolne to normalnie horror jakichś! już w tym momencie Ministerstwo trzyma je co najmniej 3 miesiące i wypuszcza nie zawsze ze skutkiem pozytywnym, a co dopiero w przypadku studium! nie wyobrażam sobie tego!

a skoro dodatkowo mapy ewidencyjne dla całej gminy będzie trzeba zamawiać to nie chcę myśleć jakie koszty gminy będą musiały ponosić przy zleceniach na zmiany studiów, nie mówiąc o tym, że pomyłki w ww. wnioskach (a o takie nie będzie trudno) mogą w nieskończoność przedłużyć procedurę ich uchwalania.

Obrazek użytkownika Piotr Piechocki

Najwyższy czas skończyć z udzielanymi przez ministra zgodami na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Powinien wystarczyć bezwzgledny wymóg ustalania takiego przeznacznia w planach miejscowych. Przeprowadznie procedury planistycznej oraz strategicznej oceny oddziaływania na środowisko plus dodatkowa konieczność uzgodnienia z Lasami Państwowymi w przypadku zmiany przeznaczenia gruntów leśnych oraz utrzymanie opłat jednorazowych oraz rocznych za faktyczne wyłączenie gruntów rolnych i leśnych oraz ustalenie odpowiednich stawek podatku od nieruchomości od gruntów po ich przeznaczeniu na cele nierolnicze i nieleśne w planach miejscowych powinny wystarczyć. Mieszanie ministra w zmiany przeznacznia gruntów w gminie jest całkowicie nieuzasadnione i nieracjonalne. Jeżeli macie jakiekolwiek argumenty przemawiające za tym aby nadal minister wypowiadał się na temat tego czy gmina może zmienić przeznacznie gruntu rolnego lub leśnego na swoim terenie jestem ich niezmiernie ciekaw.

Obrazek użytkownika pietrus00

AutoCAD to pojęcie dość szerokie. AutoCAD Map 3D LUB AutoCAD Civil 3D są całkiem niezłe w tych tzn. GIS-owych sprawach.

Pozdr
PiotrNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.