Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / mniejsza odległość od granicy działki

mniejsza odległość od granicy działki


Obrazek użytkownika Michał Mandziuk

By Michał Mandziuk - Posted on 19 Luty 2018

Pytanie dot. zmian prawnych:
z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dot. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zmienił się par. 12 ust. 2

Stare brzmienie:
Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Nowe brzmienie:
Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.

Czy dobrze rozumiem, że obecnie w dwz nie możemy dopuszczać takiego sytuowania budynków? Czy są gdzieś jeszcze zmiany o których nie wiem, które jednak dopuszczają takie zapisy w dwz?
Mam na tapecie 2 decyzje gdzie wnioskodawcy chce się zbliżyć z zabudową do granicy działki. Nie chciałbym ich straszyć że wyłącznie uchwalenie mpzp da możliwość takiej zabudowy... z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam :)

Obrazek użytkownika fabryka_paragrafow

Odnośnie możliwości sytuowania budynku w decyzji WZ są dwie linie orzecznicze NSA, oczywiście kompletnie sprzeczne. Natomiast na pewno o tej możliwości nie może przesądzać rozporządzenie o warunkach technicznych, jakby nie brzmiało. Tutaj: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//523/12285403/12353180/dokument318405... na str. 57 wyjaśniono, że zmiana sprowadza się do konieczności występowania o odstępstwo w przypadku, gdy sytuowanie poniżej 3/4 m wynika z decyzji WZ. Nie trzeba występować z podobnym wnioskiem przy mpzp. Oczywiście dobrze by było, gdyby inwestor miał świadomość tego, że WZka nic mu nie gwarantuje, ale to temat na odrębny wątek...

Pozdr.

Obrazek użytkownika Michał Mandziuk

Dzięki za szybką odpowiedź :)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.