Jesteś tutajMieszkańcy Gdyni chcą udogodnień dla pieszych. Powstanie woonerf.

Mieszkańcy Gdyni chcą udogodnień dla pieszych. Powstanie woonerf.


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto
Gdynia zyska pierwszy w Trójmieście podwórzec. Ograniczona zostanie przestrzeń dla aut, pojawi się mała architektura, zieleń. Skorzystają piesi i przedsiębiorcy. Tak zadecydowali mieszkańcy, którzy głosowali w budżecie obywatelskim. Projekt "Śródmieście wygodne dla pieszych - więcej zieleni, lepsze oświetlenie ulic i mała architektura" uzyskał blisko 1500 głosów. Jego realizacja pochłonie około 454 tys. zł. W Polsce woonerf (inaczej podwórzec lub strefa współdzielona) zobaczymy w Łodzi. Wszystko zaczęło się od eksperymentu na ul. 6 Sierpnia. Pomysł sprawdził się, w mieście powstały dwa kolejne podwórce, nowe powstaną niebawem. Takie rozwiązania są popularne także w Berlinie, Amsterdamie czy Kopenhadze.
Woonerf to przestrzeń z zagospodarowanymi terenami zielonymi i małą architekturą. Piesi mają tu bezwzględne pierwszeństwo. Zatarta jest granica między chodnikiem, a jezdnią. Ruch jest uspokajany za pomocą fizycznych ograniczeń - ławek, drzew, stojaków rowerowych.
 
W Gdyni zagospodarowana zostanie ulica Abrahama na odcinku od 10 Lutego do ul. Batorego. Autorzy projektu zgłosili pomysł wprowadzenia tu strefy zamieszkania, maksymalnego, dopuszczalnego prawem zawężenia jezdni do 4,5 metrów na rzecz nowej małej architektury i zieleni.
 
Zdaniem Łukasza Piesiewicza, pomysłodawcy ze Stowarzyszenia Starowiejska, poparcie dla projektu świadczy o tym, że mieszkańcy Gdyni chcą miasta przyjaznego dla pieszych. - Nie zbieraliśmy głosów tylko za remontem ulicy, ale na rzecz zmian w Śródmieściu i całej Gdyni. Chcemy żeby miasto nie było podporządkowane tylko kierowcom i samochodom, ale pieszym - mówi Piesiewicz.

Czytaj całość: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,20755035,mieszkancy-gdyni-chca-udogodnien-dla-pieszych-powstanie-woonerf.html#ixzz4LXw6lbsD Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 2 gości.