Jesteś tutaj Miasto przyszłości u stóp góry Fudżi

Miasto przyszłości u stóp góry Fudżi


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
http://wyborcza.pl/1,75400,17099458,Miasto_przyszlosci_u_stop_gory_Fudzi.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza


Jadąc samochodem z Tokio do Fudżisawy, nie mijamy ryżowych pól, nie przejeżdżamy przez łąki ani lasy. Teren jest gęsto zabudowany, drzewa i krzewy porastają niemal wyłącznie strome zbocza pagórków, które trudno byłoby wyrwać naturze. Na odcinku do Jokohamy kilometrami ciągnie się najważniejszy w Japonii kompleks przemysłowy. Fabryki, zamknięte w gigantycznych, lśniących prostopadłościanach, nie dymią kominami. Przypominają sterylne klocki giganta, czuję się wśród nich z każdą chwilą coraz bardziej jak Guliwer na Brobdingnag, przytłoczony skalą.

 
Widząc to, łatwo zrozumieć, jak mylne mogą być gospodarcze rankingi państw. Japonia, wciąż pogrążona w recesji, właśnie spadła w ocenie agencji Moody's o kolejną lokatę, ale nie sposób porównywać ten kryzys z problemami gospodarczymi chociażby Rosji. Upijające się do nieprzytomności ropą dominium Putina wkrótce ocknie się na ciężkim kacu, bez perspektyw na szybkie odbicie od dna. Japonia natomiast nieustannie inwestuje w rozwój technologii, a jej potencjał produkcyjny jest gotów, by natychmiast skorzystać z wyczekiwanej koniunktury.
 
czytaj dalej:
 

wyborcza.pl/1,75400,17099458,Miasto_przyszlosci_u_stop_gory_Fudzi.htmlNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 4 gości.