Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Kupno domu na działce bez opracowanego MPZP

Kupno domu na działce bez opracowanego MPZP


Obrazek użytkownika Leszek

By Leszek - Posted on 03 maj 2016

Witam
Chcę kupić dom wolnostojący i prowadzić w nim jednocześnie działalność gospodarczą ( nieuciążliwe usługi konfekcjonowania). Mam już na oku taką nieruchomość -na dole są pomieszczenia biurowo-warsztatowe (około 120 metrów) na górze znajduje się mieszkanie ( 80 metrów). Niestety cała działka na której znajduje się dom oraz okolica nie mają opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym mam kilka wątpliwości co się stanie po opracowaniu MPZP? Co w sytuacji jak miasto ustali na tym terenie jedynie funkcję mieszkalną? Czy to oznacza, że nie będę mógł w tej nieruchomości prowadzić działalności wcale?
Kolejna sprawa do niezgodność już istniejącej zabudowy z MPZP.
Np. jeśli pojawi się wymóg posadowienie poziomu podłogi parteru co najmniej 0,5 m ponad otaczający teren albo inny niż w MPZP kąt nachylenia dachu to czy konieczne będą kosztowne przebudowy?

Obrazek użytkownika grzegorz-łódź

Uchwalenie mpzp nie spowoduje konieczności przebudowy lub likwidacji działalności już prowadzonej. Natomiast każdy nowy inwestor będzie już treścią mpzp związany. To samo dotyczyć będzie także przebudowy już istniejących naniesień. Dostosowanie całej już istniejącej zabudowy do uchwalonego mpzp jest przecież praktycznie niewykonalne.

Poza tym mpzp powinien uwzględniać stan istniejący, czego możesz żądać podczas prac nad nim. Nikt tego nie załatwi za Ciebie, czyli - pilnuj swoich praw i interesów!

W sytuacji skrajnej (np działka budowlana zostanie nagle przekształcona na las lub, z innych przepisów, na obszar chroniony), za uniemożliwienie wykorzystywania nieruchomości w sposób już istniejący zawsze przysługiwać Ci będzie odszkodowanie, nawet z żądaniem wykupu jej części lub całości włącznie.

pozdrawiam
GrzegorzNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 6 gości.