Jesteś tutajForums / Oprogramowanie / Konwersja dwg do shp

Konwersja dwg do shp


Obrazek użytkownika Monika Kozanecka

By Monika Kozanecka - Posted on 28 Grudzień 2009

Narysowałam SUIKZP w cadzie niestety ostateczna wesja musi zostać oddana w shp. Zastanawiam się jak są możliwości konwersji? Czy istnieje możliwość eksportu pliku dwg do shp, tak aby warstwy były aktywne w arcgisie?
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam m.s.

Obrazek użytkownika Robert Lach

Cały problem z konwersją z programów CAD do systemów GIS nie jest tak banalny, jak mogłoby się wydawać. Jestem z wykształcenia architektem, ale przez kilkanaście lat współpracowałem z geodetami. Tak naprawdę problem planistów przestrzennych w Polsce polega na tym , by przesiedli się z narzędzi CAD do narzędzi GIS (Geographic Information Systems), opartych o systemy współrzędnych. Wreszcie po kilkunastu latach doczekaliśmy czasów, że cyfrowa postać działek katastralnych (przepraszam, działek ewidencji gruntów), wisi za darmo w internecie na geoportalu www.geoportal.gov.pl wraz z ortofotomapą a zgodnie z usługą pobierania plików ISNPIRE i te pliki powinny byc udostępniane urbanistom. Kiedy to się stanie, pytania do GUGiK...

Dyrektywa INSPIRE i tak wymusza konwersję i publikację dokumentów planistycznych w internecie. zapewne więc wcześniej czy później trzeba będzie się przesiąść z narzędzi CAD na GIS.

Co do pytania...
można np. dokonać eksportu pliku DWG do DXF. Następnie dokonać konwersji na plik *.shp przy pomocy modłu import/export ERDASa. Robienie tego w systemie ERDAS ma o tyle sens, ze każdy iny plik w dowolnym układzie współrzędnych i wszystkie ortofotomapy (lotnicze, satelitarne) mogą być też łatwo wyświetlane w podkładzie. Prawdziwe pytanie polega jednak na tym, jak była metoda wprowadzana geometrii rysunku planu, i , jak się ona ma do układów współrzędnych, które obowiązują w Polsce ?
Czy mają to być dane w układzie PUWG1992, czy PUWG2000 i jak to będzie współgrało z geometrią działek ewidencji gruntów i budynków, po dokonaniu tej konwersji ?
A może nie ma takiego problemu...?

Nie wiem, czy to, co piszę odpowiedziało na pytanie...

pozdrawiam,

Robert Lach

Obrazek użytkownika Tomasz Gutowski

jezeli nie utrzymalas rysunku na georejestrowanym podkladzie (we wspomnianym przez Roberta, dowolnym, ukladzie wspolrzednych + poprawne koordynaty) przez np przenoszenie swoich warstw do pustego pliku lub (jak to czesto robia architekci) pracujac na kopiach faktycznie przesunietych to bezposredniej konwersji nie dokonasz. nie uda sie to rowniez jezeli podklad poczatkowy (np warstwa kataster) nie byl georejestrowany. na szczescie wszystkie mapy maja jakis uklad wspolrzednych wiec wazne by po imporcie do gis'u ten uklad przypisac, a nastepnie (jezeli nie bylo koordynatow, bo jezeli byly poprawne to na tym koniec:)) mozesz przystapic do rejestracji mapy w przestrzeni. moga pojawic sie odchylenia, ale na szczescie suikzp jset robione w skali przy ktorej takie bledy nie beda mialy zadnego znaczenia. pamietaj tez by pilnowac topologii obiektow i ich typow bo jedna warstwa shp przyjmuje tylko jeden typ (punkt to nie 'kółeczko' a domknięta polinia to jeszcze nie obszar).
generalnie nie masz co sie obawiac, kilka razy juz to przerabialem i bez paniki wszystko sie udaje :)

Obrazek użytkownika Monika Kozanecka

Dziękuję za zainteresowanie moim pytaniem.

Rysunek tworzyłam w układzie 2000 cyfrowej mapy topograficznej. Posiłkowałam się również nałożoną na to cyfrową mapą ewidencyjną, która pomimo, że była w tym samym układzie to niestety się nie pokrywała. Czy po konwersji do gisa mapy te mają szanse się pokryć?

Dopiero zaczynam swoją przygodę z gisem więc proszę wybaczyć, może banalne pytania.

pozdrawiam

m.s.

Urbanistyka , komunikacja

Obrazek użytkownika Małgorzata Hanzl

Większość aplikacji GIS obsługuje bez konwersji dane dwg, dxf. Wystarczy wczytać. Jeśli bazą była mapa w układzie współrzędnych to wszystko w porządku. Jeśli koniecznie potrzebne są dane w formacie shp to wystarczy np. w ArcView użyć komendy export. I już :)

Obrazek użytkownika Robert Lach

Nie ma za co,...
Mapy topograficzne (cyfrowe, czy analogowe) inną dokładność niż dane ewidencji gruntów (np. dotyczące przebiegu granic działek). Nic więc dziwnego, że się nie pokrywają. Myślę, że w planistycznych aplikacjach warto przyjąc taką zasadę, że jako pierwsze podkłady, od których trzeba zaczynać, należy przyjąć ortofotomapy i granice działek, bo te opracowania są najdokładniejsze (w zasadzie). Przykładowo, jeśli stare, papierowe mapy topograficzne w skali 1: 10 000 miały dokładność (0,3 mm w skali mapy) - czyli 3 metry, a stare instrukcje geodezyjne wymagały, by mapa ewidencji gruntów miała 0,3 mm w skali mapy, to dla skali 1: 5000 daje to 1,5 m. Wykonywane ortofotomapy dla celów IACS/LPIS wg zasad sztuki fotogrametrycznej powinny mieć średni błąd kwadratowy (RMSE - Root Mean Square Error) na poziomie 0,5 wielkości piksela (tak to działa w świecie),
więc jeżeli pikesl miał np 66 cm, do dokładnośc ortofotomapy powinna wynosić nie gorzej niż 33 cm. W praktyce bywa gorzej. Wraz z pojawianiem się ortofotomap z kamery cyfrowej (pixel 10-10cm), wykonywanych np. przez MGGP Aero ta formuła dalej obowiązuje. Więc mozna się spodziewać, że wraz z pojawianiem się ortofotomap z kamer cyfrowych (DMC - Z/I Imaging, Vexcel - Ultra Cam, Ultra cam X-Prime, Leica - ADS40) już obecnie można wykonywać ortofotomapy z dokładnością rzędu 10-20 cm - na całym obszarze opracowania. Wtedy - cała przeszła tzw (inwentaryzacja urbanistyczna)mogłaby sie odbywac w domu na notebooku...

Obecnie juz "wisi" na www.geoportal.gov.pl 21 milionów dzialek geodezyjnych, warto do tego przywyknąć, bo wcześniej czy później będzie mozna ich pliki ściągać do siebie, wykonac u siebie rysunek planu i programową "wtyczką" "WYŁOZYĆ PLAN DO WGLĄDU", gdzie ?
w INTERNECIE...
pozdrawiam,
RobertNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 2 gości.