Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Kodeks urbanistyczny w praktyce vs. decyzja wz

Kodeks urbanistyczny w praktyce vs. decyzja wz


Obrazek użytkownika bM

By bM - Posted on 04 Kwiecień 2017

Witam kolegów i koleżanki po fachu. Jako, że należę do grona "szczęśliwców" i piszę od kilku lat wzki dla dwóch gmin na terenie śląska, mam pytanie do kolegów po fachu,
Jak wg Was będzie wyglądać rzeczywistość po 1 stycznia 2018 roku? Zakładam, że sejm przepchnie kodeks w jakiejś formie mniej lub bardziej okrojonej, a to postawi przed nami nowe wyzwania w postaci wyjścia z obiegu tzw. wzetek. Wiemy, że wzki ma zastąpić zgoda inwestycyjna jednak na terenach gmin nie posiadających planów uchwalonych będzie to oznaczać tak naprawdę zaprzestanie jakiejkolwiek formy budownictwa bo rozumiem, że obecne formy studium uwarunkowań obowiązujących na terenie większości polskich gmin i miast są nieprzystosowane do wydawania tzw. zgód inwestycyjnych. Nie słyszałem również aby ustawodawca proponował wprowadzenie jakiegoś okresu przejściowego dla uchwalenia nowych studium uwarunkowań wzbogaconych o liczne informacje potrzebne do wydawania tzw. zgód np. dla miast do 50 tys. 12 miesięcy, dla miast do 100 tys. np. 24 miesiące czy dla miast powyżej 100 tys. np.36 miesięcy. Z mojej wiedzy i osób, z którymi rozmawiam wygląda to tak, że po 1 stycznia będzie jedna wielka du.... Ale to nie wszystko. Zapytam również o to, co stanie się z wzkami, których pewnie tysiące będą w obiegu krążyć jeszcze przez kilka lat, a zostaną wydane jeszcze w tym roku. One będą ważne czy nieważne, szczególnie gdy w starym studium uwarunkowań (tym sprzed uchwalenia kodeksu) będą zapisane inne funkcje dla terenu? Mega mess się szykuje nam. Co z wzkami wydanymi w tym roku np. dla inwestycji strzelam budowa 10 domów jednorodzinnych tylko i wyłącznie do podziału terenu na mniejsze działki. Zakładam wzka wydana w 2017, podział przełom 2017/2018 i sprzedaż poszczególnych działek w 2018 do indywidualnych Kowalskich, którym np. nie będą pasować ogólnikowe zapisy dla budowy 10 domów? Zakładam że z nowym kodeksem nic nie wybudują (bo nie będzie zapisów w studium) chyba że do 35 m2 na zgłoszenie. Wiadomo, ten co sprzeda będzie miał to w nosie, a ten co kupi pozwie Państwo? Oj szykują się gigant odszkodowania chyba - przynajmniej ja to tak widzę. Najgorsze jest to, że przeciętny Kowalski nie ma pojęcia o tym co mu się szykuje, a prasa jakoś milczy na ten temat. Jak dojdzie do konkretów i kodeks przejdzie przez sejm w lipcu to wg mnie szykuje się masowy napływ wniosków do gmin i miast, bo ludzie posiadający duże pola ziemskie zorientują się nagle, że w 2018 roku przestaną być milionerami ziemskimi, a tylko posiadaczami ogródków działkowych tak naprawdę. Bo jak rozmawiam z różnymi naczelnikami wydziałów na śląsku wszędzie jest już chłonność terenów mieszkaniowych przekroczona. Więc nowe studium tylko i wyłącznie przybiją gwóźdź do trumny. I ciekaw jestem również tego co z wnioskami o wydanie wzetek, które zostaną wrzucone rzutem na taśmę w listopadzie i grudniu br. Gminy będą je wydawać w 2018 roku zgodnie z tym, że będzie się liczyła data złożenia wniosku? A to oznacza wyłaniać urbanistów na 2018 rok do sporządzenia takich wzetek? Bardzo jestem ciekaw waszych opinii na ww. zagadnienia. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika adam

Wydaje mi się, że wszystkie Twoje pytania są pytaniami dotyczącymi ustawy wprowadzającej kodeks, na którą wszyscy z utęsknieniem czekamy.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

 Nikt jeszcze nie widział przepisów wprowadzających i przejściowych, więc nie ma mowy o żadnym terminie likwidacji WZ. W innej dyskusji na forum http://www.urbanistyka.info/content/kodeks-urbanistyczno-budowlany-mn%C3%B3stwo-pyta%C5%84-bez-odpowiedzi są linki do prezentacji dot. kodeksu. Z tych prezentacji można wywnioskować, że koniec WZ to perspektywa 2020r. To jest dosyć logiczne, bo brak przepisów przejściowych dot. WZ oznaczałby totalny paraliż w wielu gminach. 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika kontr-urbanista
Filip Sokołowski napisał/a:

 Nikt jeszcze nie widział przepisów wprowadzających i przejściowych, więc nie ma mowy o żadnym terminie likwidacji WZ. W innej dyskusji na forum http://www.urbanistyka.info/content/kodeks-urbanistyczno-budowlany-mn%C3%B3stwo-pyta%C5%84-bez-odpowiedzi są linki do prezentacji dot. kodeksu. 

Panie Filipie, jeśli jest Pan w posiadaniu AKTUALNEJ wersji projektu kodeksu będę niezmiernie wdzięczny za jego przesłanie na kontrurbanista@gmail.com.
Osobiście odnoszę wrażenie, że nie istnieje na dzień dzisiejszy wersja "gotowa" do parlamentarnego procedowania.
Nawet nie jestem pewien czy w ogóle powstanie wg pierwotnych zamierzeń i deklaracji - niestety pamiętam jak ostatecznie przebiegły prace w poprzedniej kadencji.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

 Nie, nie posiadam dostępu do aktualnej wersji. Moja wiedza kończy się na tym, że aktualnie wprowadzane są poprawki do projektu po konsultacjach. Projekt ma być skierowany do parlamentu w okolicach lipca. Ja z kolei odnoszę wrażenie, ze ten rząd działa tak, żeby sobie wszystko co założył "poodhaczać" - obojętnie jakiej jakości i obojętnie co na to wszyscy zainteresowani. Zresztą jakiś miesiąc temu czytałem wypowiedz Pana Adamczyka, który powiedzial, ze projekt po konsultacjach nie wymaga dużych zmian, a z tego co wiem to został zmasakrowany uwagami. 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.infoNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.