Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Jaka jest rola i dola asystenta projektanta?

Jaka jest rola i dola asystenta projektanta?


Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

By Filip Sokołowski - Posted on 26 Listopad 2009

Każdy kto nie dostał się jeszcze do izby urbanistów i samodzielnie nie może wykonywać swojego zawodu jest asystentem projektanta. Jego rola właściwie nie różni się niczym od roli projektanta, różni się natomiast jego dola. Ilokroć izby urbanistów organizują jakieś szkolenia, to te szkolenia albo przeznaczone są tylko i wyłącznie dla członków tych izb, albo dysponują bardzo ograniczoną liczbą miejsc z priorytetem dla członków, albo, co najczęściej się zdarza, opłata za uczestnictwo w szkoleniu ludzi spoza izby jest tak duża, że asystentów projektantów na te szkolenia nie stać. Nikt się absolutnie nie przejmuje faktem, że gro młodych osób zajmujących się obecnie urbanistyką już za pare lat będzie członkami tych izb, a co ważniejsze osoby te będą kształtowały polską przestrzeń. Dostęp do wiedzy, czy też możliwość wymiany poglądów z doświadczonymi urbanistami, będzie skutkowała tym jakich będziemy mieć w Polsce urbanistów. Niestety obecnie nikt nie zwraca uwagi na tą pokaźną grupę zajmującą się urbanistyką. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na fakt, że od września zmieniły się przepisy dot. ubiegania się o członkowstwo w izbie i teraz izby mają zewidencjonowanych tych młodych asystentów. Jak oceniacie rolę i dolę młodych urbanistów i czy macie pomysły na zmianę tego stanu rzeczy?

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski

Dolę i rolę oceniam podobnie jak Pan, a co do pomysłów na zmianę tego stanu, to uważam, że izby powinny zabrać się do działania, bo ich aktywność, nie tylko w kierunku do młodych urbanistów, jest po prostu żadna. Zresztą dyskutowaliśmy tu już nad rolą i potrzebą funkcjonowania izb. Moim zdaniem one są potrzebne, ale do działania, a nie do bycia, bo być wypada.

Obrazek użytkownika Łukasz Piwnicki

Rola jest ważna, wiadomo przecież, że główny projektant wszystkiego sam nie zrobi, a najwięcej przy mpzp robi asystent, on ma się orientować, on ma wiedzieć i znać odpowiedź na każde pytanie...tak więc uważam, że rola jest bardzo ważna, a wracając do Izb Urbanistycznych, powinny roszerzyć swoją działalność choćby o specjalnie dedykowane szkolenia dla młodych urbanistów, przedstawiające odpowiedzi na pytania, które ich nurtują. Kwestii finansowania tych szkoleń nie będę poruszał, gdyż każdy wie jak to wygląda. Mam tylko nadzieję, że najbliższe zmiany władz w Izbach coś wniosą i pozwolą poprawić dolę młodych urbanistów.

Człowiek z branży...

Obrazek użytkownika Roman Stachowiak

Niestety muszę się z wami zgodzić. Niedługa mam zamiar pozostać członkiem izby i gdyby nie dobry opiekun praktyk, który pomógł mi zrozumieć trudy tego zawodu, to w tak krótkim czasie nie byłbym w stanie być samodzielnym projektantem. Niestety wiem, że nie każdy ma tyle szczęścia co ja, a szukanie na własną rękę różnych rozwiązań planistycznych nie jest łatwe. Ciesze się, że powstał taki portal, w którym urbanista może podzielić się problemami zawodowymi.

Obrazek użytkownika Gosia B.

Ja również się z Wami zgadzam. Co prawda urbanista z uprawnieniami firmuje swoim podpisem projekty mpzp czy studium, ale tak naprawdę całą robotę wykonuje asystent i to na nim odbijają się wszelkie pomyłki, związane z brakiem spójności lub niejasnością niektórych aktów prawnych.

Uważam, że świetnym pomysłem byłaby organizacja przez Izbę szkoleń właśnie dla osób ubiegających się o uprawnienia. I tak już duży krok do przodu zrobiliśmy zakładając ten portal. Tu brawo dla pomysłodawców. :)

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Założenie tego Portalu to faktycznie krok naprzód.. jednak postawienie drugiego jest możliwe jedynie przy mobilizacji środowiska i zaangażowaniu we wspólne inicjatywy. Dynamiczny i prawidłowy rozwój portalu będzie możliwy tylko i wyłącznie przy zaangażowaniu wielu osób, bo my nie tworzyliśmy tego Portalu dla siebie, a dla całego naszego środowiska, które nie ma miejsca dającego możliwość dyskutowania i wymiany poglądów dot. urbanistyki i planowania przestrzennego. Oczywiście redakcja ma mnóstwo pomysłów i planów na przyszłość, ma też ogromne pokłady zapału do działania, ale żeby coś fajnego stworzyć potrzebni są odbiorcy, a także osoby czy instytucje, które nas w tym wspomogom. Możliwości działania tak naprawdę są nieograniczone, problemem są tylko środki na realizację i czas (doba ma tylko 24h, a na to, żeby Portal wyglądał jak wygląda i dostarczał codziennie ciekawych informacji, a do tego był rozpoznawany w środowisku pracuje jedynie 5 osób). Dlatego kojelny raz chciałbym zaapelować - jeśli komuś podoba się nasza inicjatywa, czuje, że może pomóc, to śmiało piszcie do nas redakcja@urbanistyka.info. Portal jest doskonałym narzędziem do przekazywania informacji i wiedzy, miejscem gdzie można promować ciekawe inicjatywy. Myślę, że otwartość na nowe pomysły, chęć działania i zrobienia czegoś wartościowego, a także ambicja, pomogą nam choć w małym stopniu wpłynąć na polskie planowanie przestrzenne. Taką wszyscy w Redakcji mamy nadzieję.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.infoNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.