Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych - wątpliwości dotyczące ustawy

Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych - wątpliwości dotyczące ustawy


Obrazek użytkownika e_m

By e_m - Posted on 26 Listopad 2016

Mam pytania do Urbanistów walczących w ostatnim czasie ze studiami gmin, na terenie których istnieją elektrownie wiatrowe.

1. Czy znacie rozstrzygnięcia UW dotyczące obszarów, które zgodnie z obowiązującymi planami miejscowymi przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową, jednocześnie będąc w strefie od wiatraków (mniej niż 10-krotna wysokość)? Teoretycznie trzymając się sztywno zapisów ustawy powinniśmy usunąć w studium możliwość jakiejkolwiek zabudowy mieszkaniowej na działkach niezbudowanych. Jednocześnie pozostawiamy plany, które taką zabudowę dopuszczają. Dobrze rozumuję?
2. W jaki sposób wyznaczaczylibyście strefę od wiatraków (art. 5, ust. 1 pkt 4 czy 5) w przypadku, gdy na danym terenie objętym planem miejscowym zostały już w części zlokalizowane elektrownie wiatrowe, a teoretycznie plan nie został w całości "skonsumowany"?
3. Jak traktować plany. które przeznaczały tereny pod lokalizację elektrowni wiatrowych, jednocześnie obecnie nie ma możliwości na ich podstawie lokalizować wiatraków. Czy od nich też należy wyznaczać strefę wykluczającą zabudowę?

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

Też chętnie poczytam odpowiedzi :) ale obawiam się, że to jedne z tych pytań, na które nie ma sensownej odpowiedzi ;), ponieważ przyjęta ustawa całkowicie nie odnosi się do planowania przestrzennego sensu stricto. Jest raczej tylko wyrażonym "życzeniem" ustawodawcy, całkowicie nie osadzonym na gruncie planowania.

pozdrawiam



Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.