Jesteś tutajForums / Urbanistyka na studiach / Gospodarka przestrzenna - praca licencjacka

Gospodarka przestrzenna - praca licencjacka


Obrazek użytkownika magellan

By magellan - Posted on 25 Październik 2009

Witam, jak w temacie.
Spora część osob na temat pracy wybiera turystyke danego rejonu, stan bezrobocia lub wykorzystanie funduszy unijnych na danym terenie...
Ja chciałbym prace bezpośrednio związaną z planowaniem przestrzennym i zagodpodarowaniem terenu ale brak mi pomysłu. Jakieś propozycje?

Obrazek użytkownika Maciej Zielonka

Może coś takiego: Analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy X w latach np. 2005-2008. Gminy zobowiązane są ustawą opizp do sporządzenia takiego opracowania. Wybierz gminę, która nie posiada takiego dokumentu lub jest on nieaktualny - zrobisz coś pożytecznego :).
Analizujesz inwestycje, wydane decyzje, MPZP itp. Na końcu wyciągniesz prawdopodobnie takie wnioski :
- planowanie przestrzenne w Polsce to fikcja,
- wpływ na zagospodarowanie terenu mają wybrane grupy interesu,
- karykaturalne traktowanie liberalizmu jest odpowiedzią na anarchię przestrzenną, wszechobecny chaos i estetykę przestrzeni publicznej,
- "Kolejną trudnością jest polska praktyka planistyczna i projektowa. Nadal pozostaje sztywna, urzędnicza, postsocjalistyczna (homo sovieticus) – nieuwzględniająca działań obywatelskich." :D

Pzdr

PrzestrzenGdyni.pl lokalny serwis urbanistyczny

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Tak się składa, że ja pisałem swoją prace na bardzo podobny temat. To co mogę doradzić to na pewno należy sobie wybić z głowy plany, które powstały kilka lat temu z jednego podstawowego powodu - duże plany zagospodarowania przestrzennego na pewno nie zostaną skonsumowane w przeciągu 3-4 lat. Poza tym trzeba mieć świadomość, że często plany sporządzane są na kilka działek, więc może okazać się, że aktualnie obowiązujących domunentów planistycznych będzie więcej niż jeden. Dodatkowo sytuację komplikują decyzje o warunkach zabudowy, które nierzadko są wydawane w trakcie trwania procedury sporządzania planu. Wnioski, które skonstrułował Maciej to duże uogólnienie i moim zdaniem taka praca nie powinna służyć dochodzeniu do czegoś co można przeczytać np. w książce P. Jędraszko. Z punktu widzenia kogoś kto pracuje w tym zawodzie kilka lat, mam poważne wątpliwości czy student jest w stanie zrobić taką analizę, nie wchodząc w realia planowania w danej gminie na przełomie poszczególnych lat. Nie sądzę również, żeby udało Ci się dowieść, że wpływ na planowanie mają poszczególne grupy interesu i wskazać jakie to grupy. Poza tym temat ten to materiał na obszerną pracę mgr, a nie licencjacką. Analizowanie tych wszystkich materiałów to olbrzymia praca, wymagająca przede wszystkim świadomości całego procesu planowania i jego zmian na przełomie kilkunastu lat.

Mnie osobiście zawsze interesował problem riun w krajobrazie miejskim - dlaczego istnieją, dlaczego nikt z nimi nic nie robi. Jaki ma wpływ planowanie przestrzenne na te riuny, czy coś próbuje się z nimi zrobić w miejscowych planach, czy istnieje taka możliwość. Na pewno ustawa o nieruchmościach i ustawa o ochronie zabytków się tu przyda.

pozdrawiam i powodzenia

f.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika magellan

Mówiąc wprost pomysł Maćka do gustu przypadł mi dużo bardziej.... tylko biorąc pod uwage to czego się nauczyłem po 2 latach studiów
->
nic ( tak wiem, tylko i wyłącznie moja wina, choć moglem sobie zdać sprawe z tego wcześniej)
-> mógłbym faktycznie mieć z tym problem, ale lubię wyzwania. A przygotowując taka prace myślę ze też bym się sporo nauczył. Właśnie dlatego chce temat ściśle związany z planowaniem i zagospodarowaniem.

Zastanawiałem sie jeszcze nad zagospodarowaniem terenu który został przeznaczony na budowę stadionów euro 2012, i okolicznych działek, zabudowań, dodając do tego coś o
funduszach z UE?
Albo powstawanie autostrad w Polsce?

Choć propozycja z ruinami wydaje się dużo bardziej rozsądna.
Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

edit: przypomne się

Obrazek użytkownika Vevil

Chciałbym odnowić temat. Studiuję gospodarkę przestrzenną na UŁ. Jestem stricte związany z wydziałem zarządzania. Mój osobisty pomysł o opisaniu Konstantynowa Łódzkiego jaka miasta młodniejącego, biorąc pod uwagę inwestycje powstające tam od pewnego czasu, nie przypadł promotorce do gustu.
Prosiłbym o podsunięcie jakiegoś pomysłu odnośnie tematu. Chciałbym jedynie, by można było dopasować do tego w miarę szeroką literaturę. W innych aspektach jestem dość elastyczny.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika pannaalicja

Witam,
jestem na drugim roku GP i właśnie zaczęłam przygotowania do mojej pracy licencjackiej. Największy jednak problem z którym muszę się zmierzyć to temat pracy. Pochodzę z Mielca (woj. podkarpackie) i zgodnie z radami opiekuna seminarium zamierzam pisać pracę właśnie o mojej miejscowości.
Myślałam już o dotacjach z UE i analizie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Mielca w latach...
Nie wiem, na który temat się zdecydować, czy pójść jeszcze w coś innego i co w takiej pracy mniej więcej powinnam zawrzeć.
Jakieś pomysły?Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.