Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Dostęp do drogi

Dostęp do drogi


Obrazek użytkownika adam

By adam - Posted on 28 Lipiec 2014

Zainspirował mnie ostatni temat na forum, ale w sumie też mam jeden przypadek, o który chciałem spytać.
WZ na zabudowę mieszkaniową na działce pana X, działka przylega do drogi wewnętrznej, która jest prywatna i należy do pana Y (dalej już jest droga publiczna). Działka nie posiada służebności przez tę drogę a pan X nie ma współwłasności w drodze.
W świetle definicji dostęp do drogi publicznej jest bezpośredni, przez drogę wewnętrzną albo przez służebność. Tu mamy drogę wewnętrzną, co do której działka pana X nie ma służebności, ale przecież ustawa jej nie wymaga.
Czy w takim razie działka pana X ma dostęp do drogi publicznej w świetle art. 61 ust. 1 pkt 2 uopzp?

Obrazek użytkownika Jastrząb2702

W moim pojęciu nie ma - nie ma służebności, ani bezpośredniego dostępu. Jeśli droga stanowi prywatną własność równie dobrze Pan Y może postawić szlaban i dojazdu nie będzie, a potem pretensje do gminy, że decyzja pozytywna, a dojazdu brak.

Moje wypowiedzi nie zawierają lakowania produktu ani treści promocyjnych. Uśmiechu każdemu, każdego dnia!

Obrazek użytkownika e_m

Niestety mam inne zdanie - ustawa wyraźnie mówi o dostępie do drogi wewnętrznej. Tak więc dostęp jest zapewniony i nie ma podstawy do stwierdzenia, iż nie ma dostępu.
Jeżeli droga wewnętrzna ma dostęp do drogi publicznej (a nie "drogi wewnętrznej gminnej") to nie ma podstaw do odmowy wydania decyzji.
Jednocześnie nie wyklucza to postawienia szlabanu tak jak Jastrząb2702 napisał. Polskie prawo jest strasznie w tej kwestii niedopracowane.

Obrazek użytkownika ddd

Ustawa mówi o „dostępie do drogi publicznej” przez co należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej.

Jeśli właściciel X nie ma udziału w działce gruntu (nieruchomości) wydzielonej pod drogę wewnętrzną ani ustanowionej służebności to trudno uznać aby miał dostęp przez nią do drogi publicznej. Przede wszystkim jeśli nie ma dostępu do drogi wewnętrznej to w jaki sposób może mieć dostęp za jej pośrednictwem do drogi publicznej? Ustawa przez pojęcie "dostępu" wskazuje na prawo do przejścia/przejazdu, a nie fizyczne sąsiedztwo.

Jeśli chodzi o kwestię dostępu do drogi publicznej warto zapoznać się również z art. 93 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, który ma taką oto treść:

"Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną."

Obrazek użytkownika Piotr Ha

Jeżeli nie ma udziałów w prawie własności drogi wewnętrznej lub zastrzeżonej służebności drogi koniecznej to nie ma dostępu do drogi publicznej. Zarówno "urbanistycznie" jak i w świetle przepisów kodeksu cywilnego.
Jeżeli masz taką sytuację, to kupujący działkę się zgapił i na dodatek trafili do kiepskiego rejenta, bo w momencie sprzedaży powinien od razu zapisać służebność drogi koniecznej - taki obowiązek winien wynikać z decyzji podziałowej, co słusznie zauważył przedmówca.

Obrazek użytkownika rwillisch

Witajcie,
odnośnie tego tematu to mam takie pytanie...
Do mojej działki dochodzi wewnętrzna droga gminna (niepubliczna szerokości chyba 5m).
Przez tą drogę wewnętrzną jest dostęp do drogi publicznej. Teraz zakładając że burmistrz nie chce mi iść na rękę z moją inwestycją, czy jest w ogóle taka możliwość że burmistrz mi nie wyda odpowiedniego oświadczenia o dostępie do drogi publicznej ?? albo wyda takie oświadczenie z którym nie otrzymam pozwolenia budowlanego... (oczywiście zakładając złą intencję burmistrza)
Dodam iż inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania, oraz decyzją środowiskową.
Pozdrawiam mam nadzieję że pomożecie ;)

Obrazek użytkownika lodzman

Spróbuj wystąpić do Burmistrza o wydanie pisma oświadczającego, że ta droga posiada status ogólnodostępnej. Jeżeli jest taką to pozostanie Ci tylko uzgodnić ewewntualną lokalizację wjazdu i wejścia.O dostępności Twojej działki do drogi publicznej powinien również mówić plan zagosp. Ostatecznością jest założenie sprawy w sądzie o ustanowienie drogi koniecznej. Tak czy inaczej Twoja nieruchomość musi mieć zapewniony dostęp do drogi publ.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.