Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Czasowe wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Czasowe wyłączenie gruntu z produkcji rolnej


Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

By Filip Sokołowski - Posted on 13 Październik 2014

 Takie czasowe wyłączenie wymaga zgody starosty. Czy jest gdzies określony katalog przedsięwzięć, pod którymi grunt moze być czasowo wyłączony? Czy teren pod czasowe wyłączenie musi mieć zmienione przeznaczenie w MPZP? Jak to się ma do badania zgodności zamierzenia z mpzp w trakcie zgłoszenia inwestycji?

Obrazek użytkownika Martynian Szreder

Katalogu takiego nie ma, a przynajmniej ja o takim nie słyszałem. Jeśli pytasz w kontekście masztu pomiarowego, to wymaga on czasowego wyłączenia. O ile dobrze pamiętam, w orzecznictwie podkreśla się, że nie ma możliwości wyłączenia gruntu z produkcji rolnej bez uprzedniej zmiany przeznaczenia terenu w planie. Jednak czy tyczy się to także czasowych wyłączeń, trudno powiedzieć.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

 Konieczność zmiany przeznaczenia przy czasowym wyłączeniu byłaby nielogiczna, bo zmiana przeznaczenia wiąże się z trwałym wyłączeniem. Nie miałem na myśli masztu tylko łuki tymczasowe. Moim zdaniem nie ma możliwości czasowego wyłączenia w przypadku kiedy takie łuki lokalizowne są na gruntach chronionych, bo zgłoszenie musi być zgodne z MPZP, a z kolei w MPZP nie można dopuścić lokalizacji łuków czy poszerzeń na gruntach chronionych bez zmiany przeznaczenia tego terenu. Koło się zamyka. Nawet jeśli przeszłoby takie dopuszczenie w MPZP to inwestor może mieć problem na etapie due diligence projektu.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.infoNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 3 gości.