Jesteś tutajForums / Oprogramowanie / CorelDRAW 9

CorelDRAW 9


Obrazek użytkownika lydto

By lydto - Posted on 29 Kwiecień 2010

Mam pytanko do użytkowników Corela. W jaki sposób radzicie sobie z liniami zabudowy itp, własnych lini chyba nieda się zdefiniować więc prosze o praktyczne rady jak takie linie stworzyć na rysunku. mam kilka pomysłów ale wszystkie wydają się zbyt czasochłonne. Proszę o jakieś sugestie. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Wykonuję jedną zmianę studium w corelu (z przymusu, bo pierwotnie te opracowanie było robione w corelu) i moje wrażenia są takie, że to nie jest dobre narzędzie do planowania przestrzennego. Korzystanie z takiego narzędzia skutkuje tym, że pewne rzeczy trzeba robić na około, tak jak właśnie linie zabudowy. Fakt cena tego programu jest niższa od ceny np AutoCada czy ArcGisa, ale czy to nie jest czasem pozorna oszczędność pieniędzy? Tracąc czas tracisz pieniądze.

Odpowiadając na Twoje pytanie na podstawie własnych doświadczeń z przykrością muszę stwierdzić, że droga na około wydaje się być jedyną drogą, no chyba, że to tylko moja wiedza na temat tego programu każe mi go tak oceniać jak oceniłem.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika tejku

Nie wiem czy to Ci pomoże ale kiedyś widziałem takie oto rozwiązanie.. też trochę na około - jak wszystko w tym programie.

Mianowicie istnieje w Corelu funkcja pozwalająca na pisanie wzdłuż zadanej linii (narzędzie pisania, najeżdżasz na wybraną linię, zmienia się symbol, klik - wprowadzany tekst układa się na linii). Cały myk polega na zdefiniowaniu odpowiedniej czcionki (np. trójkącik) - to też można zrobić w Corelu i wykorzystaniu tej właśnie czcionki. Pobaw się ustawieniami, powinno działać. Oczywiście nie jest to rozwiązanie perfekcyjne, ale lepsze niż żadne.

Mam nadzieję iż pomogłem :)

Młody urbanista

Obrazek użytkownika lydto

bardzo mi pomogłeś! pomysł świetny, choć namotałem się strasznie z edycją czcionki ale w końcu działa!

Obrazek użytkownika tejku

A tak swoją szosą to polecam GiS'a :)

Cartographic representation w ArcEditorze rządzi, jeśli chodzi o definiowanie i zarządzanie wygladem linii.

Młody urbanista

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski

Mam pytanie do osób wykonujących projekty na corelu. Otóż robię zmianę studium, które było od początku zrobione w corelu. Problem w tym, że przy wydruku część podkładów się drukuje a część nie. Czasem wychodzą w miejscu tych podkładów czarne plamy. Co może być powodem i jak można sobie z tym poradzić. Wielkie dzięki za pomoc.

Obrazek użytkownika tejku

Wyjdę na eksperta od corela choć w nim już od dobrych kilku lat nie pracuję (choć go bardzo lubię i cenię).

Problem wynika prawdopodobnie z "braku pamięci". Rozwiązania są dwa (czasem trzeba zastosować oba). Po pierwsze, jeśli plotujesz na ploterze HP w opcjach wydruku w zakładce "Advanced" jest opcja "Document processing" - należy wybrać "Avoid out of memory" (w polskiej wersji bodajże nazywa się to "Zwolnij pamięć"). Drugie rozwiązanie znajduje się w opcjach wydruku w Corelu. W zakładce "Różne" znajduje się opcja "Rasterize" (Rasteryzacja) - należy ją zaznaczyć i wskazać docelową rozdzielczość - z mojego doświadczenia wynika, iż 300dpi jest optymalną wartością (Przy wyższych rozdzielczościach różnice w jakości są niezauważalne, a program się lubi wysypać).

Przychodzi mi teraz na myśl jeszcze jedno rozwiązanie - wyeksportuj rysunek np. do JPG i to jego wydrukuj.

Jeśli to nie pomoże daj znać, będziemy szukać dalej.

Młody urbanista

Obrazek użytkownika tejku

W pewnych zastosowaniach w planowaniu przestrzennym Corel jest niezastąpiony. Wszelkiego rodzaju schematy, mapki czy ideogramy, które należy wykonać szybko, a zarazem tak aby wyglądały dobrze najlepiej jest, moim zdaniem, zrobić właśnie w tym programie i dopiero rastra wkleić do opracowania. Pozwala to oszczędzić czas, a jak sam zauważyłeś czas to pieniądz :)

Jak dla mnie, rysowanie w Corelu przypomina trochę rysowanie ręczne - technologia nie ogranicza twórczości i pozwala w pełni wyrazić idee, którą chcemy zaprezentować.

Gdybym miał wskazać programy w których każdy urbanista powinien być biegły to by to były GiS, SketchUp i właśnie Corel.

Młody urbanista

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

No tak, ale rozmawialiśmy o samym tworzeniu projektów. Jeden kolega ma problem z linią zabudowy, a drugi z rastrami. Każdy pracuje na tym na czym mu wygodnie, tylko skoro trzeba szukać rozwiązań na około to nie wiem czy ten program jest taki idealny pod planowanie. W moim odczuciu nie jest. Jeśli mówimy o elektronicznych deskach kreślarskich to AutoCad jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Gisa z Corelem to bym nawet obok siebie nie stawiał, bo to zupełnie inna bajka, jak sam pewnie doskonale wiesz.

Pozdrawiam i fajnie że pojawiłeś się na portalu, bo pewnie znajdą się ludzię, którzy będą potrzebowali pomocy z Corelem, a z tego co czytam, to dajesz radę:)

F.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski

Dzięki wielkie.. spędzało mi to sen z powiek, bo przyznam, że robię w tym programie 1 projekt. Dzięki Twojej radzie udało się z tego wybrnąć. Wielkie dzięki!!!
Pozdrawiam
Maciej

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

1. Opracowywany jest Autodeskowy "Corel"/"SkechUp 2D", który ma łączyć zalety CAD-a i dwóch wcześniej wymienionych (nie pamiętam jak to się teraz nazywa, ale początkowo figurowało pod nazwą Project Cooper). Bentley do Microstation tez coś w tym stylu trzyma w zanadrzu, choć jeszcze mniej o tym wiadomo (Autodesk wypuszczał jakąś wersję demo-technologii, Bentley tylko coś pokazał na jakiejś konferencji).

2. Corel jako oprogramowanie do Studiów ma swoje zalety graficzne w zestawieniu z całym podejściem do tych dokumentów jako ustalających jedynie przybliżone granice obszarów i przebiegi różnych linii. Wada dla wielu osób to brak możliwości przełożenia tego potem do poziomu dokładności planu czyli podpięcia sobie np. jako referencja, co osobiście akurat uważam za błąd w zrozumieniu samej idei Studium.

3. W AutoCadzie też kiedyś trzeba było szukać sposobów na około :) Np. taka grubość linii czy wypełnienia z 10 lat temu :)
W jakim oprogramowaniu mamy wszystko? ;)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 0 gości.