Jesteś tutajForums / Oprogramowanie / Arcgis vs Qgis

Arcgis vs Qgis


Obrazek użytkownika Dżej

By Dżej - Posted on 25 Wrzesień 2014

Witam,

Chciałbym dowiedzieć się czy warto jeszcze inwestować czas i pieniądze w program Arcgis Basic (dawniej ArcView)? Ostatnio można zaobserwować dynamiczny rozwój darmowego Qgis, co przy bardzo dużych kosztach zakupu Arcgis stanowi zachętę do korzystania z Qgis. Sam znam jedynie podstawy dwóch programów, więc ciężko mi odpowiedzieć, który jest lepszy. Jeszcze kilka lat temu to właśnie Arcgis wydawał się być tym "jedynym słusznym" oprogramowaniem Gis, czy teraz już tak nie jest?

Oczywiście niebagatelną rolę odgrywają koszty zakupu Arcgis w stosunku do darmowego Qgis i czy w dobie kryzysu na rynku urbanistycznym to właśnie Arcgis nie zostanie zepchnięty na margines? A może warto korzystać zarówno z jednego i drugiego?

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Obrazek użytkownika pjotrek

Witam

Czy ktoś z forumowiczów może wysłać jakiegoś linka do planu zrobionego w qgis albo podać numer jakieś uchwały?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika PatCz

Cześć,

wiele zależy od tego, w jakim celu chcesz skorzystać z oprogramowania GIS-owego. Jeśli miałoby ono jedynie służyć podstawowym analizom i działaniom przeprowadzanym na warstwach wektorowych, to QGIS wystarczy. Natomiast należy pamiętać, że jest oprogramowanie darmowe, więc w razie wystąpienia kłopotów z programem nie można liczyć na pomoc ze strony producenta - rozwiązań problemów należy szukać w Internecie.

ArcGIS to program bardzo przyjemny w obsłudze, potrafiący bardzo wiele (wszystko?), ale wiele zależy od pakietu licencji. Nie wiem co zawiera w sobie ArcGIS Basic, ale domyślam się, że jest on pozbawiony analiz przestrzennych na warstwach rastrowych. Natomiast dużą zaletą QGIS jest to, że zawiera wiele narzędzi podobnych do tyc z ArcGIS. QGIS nie jest może na tyle intuicyjnym programem oraz ma skłonności do zawieszania się, ale do tego, by rysować w nim plany - jest to program w sam raz.

Obrazek użytkownika pjotrek

Poproszę o przykłady planów z qgis.

Obrazek użytkownika p.m.

Mając taki wybór - zdecydowanie QGIS
Przedmówca mówi o przewadze w intuicyjności ArcGISa - z tym nie mogę się zgodzić. Pewne podstawowe rzeczy są w nim pochowane bardzo głęboko, trzeba otworzyć kilka okien konfiguracji, aby zmienić parametry (przykładowo: zaawansowana zabawa ze stylami).
ArcGIS bez rozszerzeń jest naprawdę biedny i mało praktyczny. QGIS i wykorzystywanie pluginów daje szerokie możliwości. Oczywiście, nie wszystkie narzędzia działają perfekcyjnie (ale to samo można powiedzieć o ArcGISie). QGIS ma tendencje do zawieszania się, to prawda. Podstawa to częste zapisywanie efektów pracy. Ale jest intuicyjny, w sieci jest ogrom porad. Arc ma jednak zdecydowaną przewagę, jeżeli chodzi o dokumentacje - każde narzędzie jest szczegółowo opisane w helpie.

Obrazek użytkownika Szymon Piotr

Również polecam QGISa, co prawda planów nie widziałem w nim robionych, ale już parę studium tak i efekt jest świetny. Nie oszukujmy się - tu więcej zależy od rysującego, a nie od programu.
Ale intuicyjność + wtyczki + symbolizacja (koszty pomijam :) ) przemawiają za QGISem
Istotne jest też to, że program jest darmowy również do użytku komercyjnego.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 4 gości.